News ticker

3224 articles
Tuesday July 17, 2018
Witt Highlights All-U.P. Boys Basketball Selections

The Upper Peninsula high school boys basketball All-U.P. teams were released Saturday morning by the Upper Peninsula Sportswriters and Sportscasters Association.

Ewen-Trout Creek senior Jake Witt was named Mr. U.P. Basketball, as well as the Class D Player of the Year. Iron Mountain sophomore Marcus Johnson was named the Class A-B-C Player of the Year. Witt and Johnson were joined by Dollar Bay's Devin Schmitz, Ishpeming's Hart Holmgren, and Sault Ste. Marie's Brandon Paul on the Dream Team.

The selections:

2018 ALL U.P. BASKETBALL TEAMS
Mr. U.P. Basketball: Jake Witt, Ewen-Trout Creek

Class ABC Player of the Year: Marcus Johnson, Iron Mountain

Class D Player of the Year: Jake Witt, Ewen-Trout Creek

---

Class ABC Coach of the Year: Bucky Johnson, Iron Mountain

Class D Coach of the Year: Jesse Kentala, Dollar Bay

---

Class AB Team of the Year: Gladstone

Class C Team of the Year: Iron Mountain

Class D Team of the Year: Dollar Bay
 

---

Dream Team

Jake Witt, Ewen-Trout Creek, 6-7, Sr., C

Devin Schmitz, Dollar Bay, 6-0, Sr., G

Hart Holmgren, Ishpeming, 6-5, Sr., F

Marcus Johnson, Iron Mountain, 5-10, Soph., G

Brandon Paul, Sault Ste. Marie, 6-8, Sr., C

 

Class ABC First Team

Reece Castor, Gladstone, 6-4, Jr., G

Ryan Robinette, Escanaba, 6-3, Sr., G

Matt Ojala, Calumet, 6-1, Jr., G

Foster Wonders, Iron Mountain, 6-4, Fresh., G-F

Brad Spindler, Gladstone, 6-3, Sr., F
 

Class ABC Second Team

Tucker Taylor, Gwinn, 6-4, Jr., F

Marius Grazulis, Marquette, 6-10, Jr., C

Connor Ortman, Norway, 6-4, Sr., C

Brad Sirard, Houghton, 6-4, Soph., F

Jason Waterman, Negaunee, 5-11, Soph., G

Steven Nelson, West Iron County, 6-8, Sr., C

Luke Terrian, Kingsford, 6-2, Jr., F

Charlie Gerhard, Iron Mountain, 6-3, Jr., F

Griffen Revoyr, Ironwood, 6-4, Jr., F

Darius Yohe, Ishpeming, 6-6, Jr., F
 

Class D First Team

Jaden Janke, Dollar Bay, 6-5, Sr., F

Cade Contreras, Munising, 5-11, Sr., G

Preston Lauscher, Carney-Nadeau, 6-3, Sr., F

Dakota Fairchild, Cedarville, 6-0, Sr., G

Ryan Arndt, Bark River-Harris, 5-10, Sr., G-F
 

Class D Second Team

Logan Hardwick, Rapid River, 6-4, Sr., F

Alec Blank, Munising, 6-0, Sr., G

Nick Edington, Pickford, 6-6, Soph., F

Jacob Suzik, Wakefield-Marenisco, 6-2, Sr., F

Terry Brower, Mid-Peninsula, 6-1, Sr., G

Lucas Dombrowski, North Central, 5-9, Sr., G-F

Abe Gockenbach, Chassell, 5-11, Jr., G

Joe Heinonen, Superior Central, 6-2, Sr., G-F

Joey Starzynsky, Stephenson, 5-6, Jr., G

Jacob Kleiman, Carney-Nadeau, 6-1, Sr., G
 

Special Mention

Class ABC

George Butvilas, Houghton, Jr.; Austin Forbes, Gwinn, Jr.; Jaylen James, Newberry, Jr.; Treylon McFerrin, Marquette, Sr.; Jared Nash, Escanaba, Jr.; Luke Ogea, Marquette; Rudy Peterson, Gladstone, Jr.; Josh Plante, Norway, Sr.; Gavin Sundberg, Ishpeming, Jr.; Reece Waara, L’Anse, Jr.; Jaden Bicenzi, Iron Mountain, Jr.
 

Class D

Kaleb Johanson, Brimley, Sr.; Josh Logan, Forest Park, Sr.; Tristan Masuga, Cedarville, Jr.; Dylan Mills, Rudyard, Jr.; Eli Nordine, Ewen-Trout Creek, Jr.; Trey Norris, Cedarville, Sr.; Mason Saubert, Wakefield-Marenisco, Jr.; Lucas Sundling, Rapid River, Sr.; Carson Turner, Jeffers, Sr.

 

Honorable mention

Class ABC

Kyle Anderson, Menominee, Jr.; Tyler Beauchamp, Kingsford, Jr.; Nathan Beckman, Westwood, Jr.; David Delarye, Westwood, Sr.; Keagan Monroe, Menominee, Soph.; Caden Pellizzer, West Iron County, Jr.; Alec Rajala, L’Anse, Sr.; Shane Thompson, Sault Ste. Marie, Sr.; Austin Willette, Escanaba, Jr.
 

Class D

Aaron Barnes, Chassell, Sr.; Scout Bigger, Engadine, Sr.; Andrew Blanchard, Engadine, Sr.; Ethan Brown, Stephenson, Sr.; Noah Gorzinski, North Central, Soph.; Riley Hendrickson, Forest Park, Jr.; Colton Lindemann, Baraga, Sr.; Wade Krysiak, Superior Central, Sr.; Tristen Lyons, Brimley, Jr.; Max Nylund, Forest Park, Jr.; Beau Rondeau, Superior Central, Jr.; Trenton Schaff, North Central, Sr.; River Shumate, Republic-Michigamme, Sr.; Jimmy Storey, Pickford, Soph.; Brayden Tomes, Bessemer, Sr.; Cameron Willemsen, Rapid River, Sr.



Escanaba High School Getting Gym Floor Upgrades
Tuesday April 17, 2018
Mercier Stepping Down As NCA's Basketball Coach
Thursday March 29, 2018
DUNKED: Dollar Bay Magical Season Ends In Semi
Friday March 23, 2018
Iron Mountain Season Ends With Quarterfinal Loss
Tuesday March 20, 2018
UP HS BOYS BASKETBALL SCOREBOARD
Tuesday March 20, 2018
BRESLIN BOUND: Dollar Bay Bolts Past Cedarville
Tuesday March 20, 2018
ONE MORE POINT! Wolves' Upset Try Falls Short
Wednesday March 14, 2018
SHOCK THE WORLD: Wolves Knock Off Panthers
Monday March 12, 2018
OH, SO CLOSE: Rockets Nearly Topple Dollar Bay
Monday March 12, 2018
Huge Second Half Sends Boyne City Past Gladstone
Friday March 9, 2018
BEAST MODE: Spindler Leads Braves Past Flivvers
Wednesday March 7, 2018
MOVING ON: Castor Powers Braves Past Eskymos
Monday March 5, 2018
1000 POINTS: Norway's Connor Ortman Joins Club
Thursday March 1, 2018
Gladstone 'Big Three' Has Big 2nd Half In Escanaba
Friday February 23, 2018
Balanced NCA Jets Knock Off Tired Mustangs 72-56
Tuesday February 20, 2018
DOWN TO THE WIRE: #1 Iron Mountain Survives
Thursday February 15, 2018
Braves Stay In GNC Hunt With Win Over Kingsford
Thursday February 8, 2018
MAKING A STATEMENT: Mountaineers Roll 74-48
Tuesday February 6, 2018
1,000 AND THEN SOME: Arndt Joins Bronco Club
Friday February 2, 2018
Eskymos Pull Away In Fourth Quarter; Avoid Upset
Friday February 2, 2018
CRUISE CONTROL: Eskymos Slip Past Manistique
Friday January 19, 2018
Forest Park Holds Off BR-H Second Half Comeback
Monday January 15, 2018
Norway Defense Stymies Bark River-Harris, 64-41
Friday January 12, 2018
DEFENSIVE WINNER: Wolves Top Broncos, 56-47
Thursday January 4, 2018
BACK ON TRACK: Gladstone Rolls Past Menominee
Thursday December 28, 2017
Broncos Share The Wealth In Win Over Black Bears
Friday December 22, 2017
Marquette Blitzes Escanaba In 1st U.P. Hoops Game
Tuesday December 19, 2017
Gladstone Falls As Castor Matches Uniform Number
Tuesday December 19, 2017
Esky Wins First Delta County Battle In Gladstone
Friday December 15, 2017
NCA Defense Stymies Wolves In Second Half, 71-49
Thursday December 14, 2017
Robinette's Sharpshooting Leads Eskymos To Win
Tuesday December 12, 2017
Rockets Slip Past Broncos For Third Victory, 47-33
Monday December 11, 2017
STREAK-ENDING 'W': Rockets Topple Jets, 65-43
Thursday December 7, 2017
Gladstone Opens Season With Win Over Ishpeming
Tuesday December 5, 2017
MHSAA Changing Basketball Schedules For '18-19
Monday December 4, 2017