News ticker

3318 articles
Sunday September 23, 2018
LITTLE LEAGUE TOURNAMENT SCOREBOARD

10-11 y.o. BASEBALL STATE TOURNAMENT
At Tecumseh, Michigan

Saturday, August 4
D10 Kingsford 9, D6 Grosse Pointe Farms/City 7

Sunday, August 5
D10 Kingsford 15, D16 Plymouth Canton 0

Monday, August 6
D10 Kingsford 9, D1 Midland NE 8

Tuesday, August 7
Quarterfinals: D16 Tecumseh 14, D10 Kingsford 4
Quarterfinals: D14 BayCity SW 7, D3 Dexter 2
Quarterfinals: D7 Ira Township 7, D9 Hudsonville 5
Quarterfinals: D6 Grosse Pointe Farms/City 8, D4 Commerce Twp 0

Wednesday, August 8
Semifinals: D6 Grosse Pointe Farms/City 7, D7 Ira Township 3
Semifinals: D16 Tecumseh 6, D14 Bay City Southwest 5

Thursday, August 9
Championship: D6 Grosse Pointe vs D16 Tecumseh
GROSSE POINTE FARMS CITY IS MICHIGAN STATE CHAMPION


MINOR SOFTBALL (age 9-10) STATE TOURNAMENT

At Jackson, Michigan

Friday, July 27
D10 Escanaba 10,  D3 Jackson Southwest 0
D9 Georgetown 11, D15 Edwardsburg 1
D14 Bay County 13, D7 St. Clair 3
D1 Clare 19, D13 Onaway 1
D12 Evart 11, D16 Tecumseh 4
D6 Grosse Pointe 7, D8 West Branch 3
D3 Milan 8, D5 Taylor 5
D2 South Portage 10, D4 South Farmington 0

Saturday, July 28
D10 Escanaba 9, D15 Edwardsburg 2
D9 Georgetown 22, D3 Jackson Southwest 0
D7 St. Clair 11, D13 Onaway 1
D14 Bay County 4, D1 Clare 3
D12 Evart 8, D6 Grosse Pointe 1
D8 West Branch 8, D16 Tecumseh 7
D3 Milan 4, D2 South Portage 3
D5 Taylor 19, D4 South Farmington 2

Sunday, July 29
D9 Georgetown 19, D10 Escanaba 2
D3 Jackson Southwest vs D15 Edwardsburg, 3:30 p.m.
D1 Clare 8, D7 St. Clair 1
D14 Bay County 17, D13 Onaway 7
D12 Evart 10, D8 West Branch 0
D6 Grosse Pointe 5, D16 Tecumseh 1
D3 Milan 13, D4 South Farmington 3
D2 South Portage 9, D5 Taylor 2

Monday, July 30
Quarterfinal: D10 Escanaba 6, D14 Bay County 5
Quarterinal: D9 Georgetown 1, D1 Clare 0
Quarterfinal: D12 Evart 9, D2 South Portage 0
Quarterfinal: D6 Grosse Pointe 9, D3 Milan 4

Tuesday, July 31
Semifinal: D10 Escanaba 6, D6 Grosse Pointe 4
Semifinal: D9 Georgetown 10, D12 Evart 1

Wednesday, August 1
Championship: D9 Georgetown 10, D10 Escanaba 0
GEORGETOWN IS MICHIGAN STATE CHAMPION


MINOR BASEBALL (age 9-10) STATE TOURNAMENT

At Bay City, Michigan

Saturday, July 28
D4 Birmingham 11, D10 Norway 3
D8 Gaylord 12, D11 Portage Lake 9

Sunday. July 29
D14 Bay City Southwest 10, D10 Norway 2
D13 Petoskey 17, D11 Portage Lake 1

Monday, July 30
D11 Portage Lake 13, D6 Grosse Pointe Farms/City 4

Tuesday, July 31
D7 St. Clair 9, D10 Norway 0

Wednesday, August 1
Quarterfinal: D9 Rockford 14, D13 Petoskey 9
Quarterfinal: D16 Tecumseh 3, D8 Gaylord 1
Quarterfinal: D14 Bay City Southwest 4, D5 Taylor Northwest 0
Quarterfinal: D1 Mt. Pleasant 7, D7 St. Clair 4

Friday, August 3
Semifinal: D9 Rockford 6, D14 Bay City Southwest 3
Semifinal: D1 Mt. Pleasant 10, D16 Tecumseh 6

Saturday, August 4
Championship: D9 Rockford 8, D1 Mt. Pleasant 5
ROCKFORD IS MICHIGAN STATE CHAMPION


JUNIOR BASEBALL (age 13-14)  STATE TOURNAMENT
At Petoskey, Michigan

Thursday, July 26
D8 Gaylord 6, D10 Norway 4

Friday, July 27
D9 Western Grand Rapids 15, D10 Norway 1

Saturday, July 28
D1 Midland 13, D10 Norway 3 (Norway eliminated)

Sunday, July 29
Semifinal: D7 St. Clair 8, D1 Midland 5
Semifinal: D9 Western Grand Rapids 12, D13 Petoskey 2
Championship: D7 St. Clair 17, D9 Western Grand Rapids 10
ST. CLAIR TO CENTRAL REGIONAL IN FT. WAYNE, IND.


MAJOR BASEBALL (age 11-12) STATE TOURNAMENT
At St. Clair, Michigan

Friday, July 20
D5 Taylor North Central 8, D10 Escanaba 0
D16 Ash-Carleton 5, D11 Portage Lake 1
D8 West Branch 6, D3 Dexter 1
D14 Bay City Northwest 14, D13 Petoskey 0
D6 Grosse Pointe Woods Shores 10, D9 Rockford 1
D12 White Lake 12, D15 Constantine 1
D8 Marysville 5, D2 South Portage 2

Saturday, July 21
D10 Escanaba 4, D11 Portage Lake 3
D9 Rockford 4, D7 Marysville 2
D6 Grosse Pointe Woods Shores 17, D2 South Portage 2
D14 Bay City Northwest 11, D8 West Branch 0
D13 Petoskey 1, D3 Dexter 0
D1 Union Township 11, D15 Constantine 0
D12 White Lake 13, D4 Birmingham 3
D16 Ash-Carleton 12, D5 Taylor North Central 0

Sunday, July 22
D5 Taylor North Central 10, D11 Portage Lake 4
D16 Ash-Carleton 10, D10 Escanaba 0 (5 Innings)
D4 Birmingham 10, D15 Constantine 0
D1 Union Township 16, D12 White Lake 4
D14 Bay City Northwest 17, D3 Dexter 2
D8 West Branch 6, D13 Petoskey 4
D6 Grosse Pointe Woods Shores 16, D7 Marysville 3
D9 Rockford 14, D2 South Portage 1

Monday, July 23
Quarterfinals
D16 Ash-Carleton 10, D8 West Branch 5
D9 Rockford 9, D1 Union Township 4
D14 Bay City Northwest 12, D5 Taylor North Central 2
D6 Grosse Pointe Woods Shores 12, D12 White Lake 0

Tuesday, July 24
Semifinals: D9 Rockford 8, D16 Ash-Carleton 7
Semifinals: D6 Grosse Pointe Woods Shores 6, D14 Bay City Northwest 5 (8 Inn)

Wednesday, July 25
Championship: D6 Grosse Pointe W/S 12, D9 Rockford 7
GROSSE POINTE TO CENTRAL REGIONAL IN INDIANAPOLIS


MAJOR SOFTBALL (age 11-12) STATE TOURNAMENT
At Sanford, Michigan

Wednesday, July 11
D10 Escanaba 6, D1 Midland Bullock Creek 4
D6 Grosse Pointe 11, D4 South Farmington 1
D16 Tecumseh 5, D8 West Branch 3
D9 Hudsonville 14, D15 Vicksburg 0

Thursday, July 12
D10 Escanaba 10, D8 West Branch 1
D16 Tecumseh 6, D1 Midland Bullock Creek 4
D6 Grosse Pointe 14, D15 Vicksburg 3
D9 Hudsonville 10, D4 South Farmington 0

Friday, July 13
D10 Escanaba 13, D16 Tecumseh 8
D9 Hudsonville 10, D6 Grosse Pointe 0
D1 Midland Bullock Creek 7, D8 West Branch4
D4 South Farmington vs D15 Vicksburg

Saturday, July 14
Semifinal: D10 Escanaba 9, D6 Grosse Pointe 1
Semifinal: D9 Hudsonville 10, D16 Tecumseh 0
Championship: Hudsonville 6, Escanaba 5 (7 Innings)
HUDSONVILLE TO CENTRAL REGIONAL IN INDIANAPOLIS


JUNIOR SOFTBALL (age 13-14) STATE TOURNAMENT
At Gladstone High School

SEVEN-TEAM ROUND-ROBIN ROUNDS

Friday, July 13
D10 Kingsford 15, D8 Charlevoix 3
D10 Kingsford 19, D5 Taylor 1
D7 St. Clair 6, D12 Tri-City 3
D9 Georgetown 11, D13 Onaway 3
D13 Onaway 9, D12 Tri-City 6
D8 Charlevoix 10, D9 Georgetown 9
D7 St. Clair 14, D5 Taylor 0
D9 Georgetown 11, D12 Tri-City 10
D7 St. Clair 10, D13 Onaway 0

Saturday, July 14
D7 St. Clair 20, D10 Kingsford 2
D10 Kingsford 11, D13 Onaway 3
D12 Tri-City 16, D5 Taylor 2
D7 St. Clair 11, D8 Charlevoix 1
D9 Georgetown 13, D5 Taylor 3
D8 Charlevoix 8, D12 Tri-City 6

Sunday, July 15
D8 Charlevoix 18, D5 Taylor 0
D10 Kingsford 12, D12 Tri-City 2
D8 Charlevoix 7, D13 Onaway 3
D7 St. Clair 10, D9 Georgetown 5
D13 Onaway 20, D5 Taylor 5
D10 Kingsford 7, D9 Georgetown 3

CHAMPIONSHIP ROUNDS
Monday, July 16

D9 Georgetown 11, D13 Onaway 0
D8 Charlevoix 15, D12 Tri-City 8
Semifinal: D7 St. Clair 13, D9 Georgetown 3
Semifinal: D8 Charlevoix 10, D10 Kingsford 3
Championship: D7 St. Clair 10, D8 Charlevoix 3
ST. CLAIR TO CENTRAL REGIONAL at South Holland, Illinois


MINOR BASEBALL (age 9-10) DISTRICT

At Norway Marion Park
Iron Mountain 11, Kingsford 4
Norway 7, Iron Mountain North 6 (8 Inn) (Norway to district finals)
Iron Mountain North 12, Kingsford 1 (IM North to district finals)

At Gladstone Howes Field
Gladstone 10, Tri-County 0 (5 Innings)
Escanaba 9, Munising 8
Tri-County 12, Munising 0 (Munising eliminated)
Escanaba 7, Gladstone 6 (Escanaba to district finals)
Gladstone 12, Tri-County 6 (Gladstone to district finals)

DISTRICT FINALS at Norway Marion Park
Gladstone 12, Iron Mountain North 9 (Iron Mtn eliminated)
Escanaba 4, Norway 1
Norway 9, Gladstone 0 (Gladstone eliminated)
Norway 17, Escanaba 7 (4 Innings)
Championship: Norway 12, Escanaba 2 (5 Innings)
NORWAY TO STATE FINALS IN BAY CITY


10-11 BASEBALL DISTRICT
At Quinnesec, Michigan
Kingsford 6, Norway 0
Kingsford 23, Norway 0
KINGSFORD TO STATE FINALS IN TECUMSEH


JUNIOR BASEBALL (age 13-14) SECTIONAL
At Marion Park, Norway
Portage Lake 6, Norway 4
Norway 5, Portage Lake 2
Norway 12, Portage Lake 11
NORWAY TO STATE FINALS IN PETOSKEY


MAJOR BASEBALL (age 11-12) DISTRICT
At Iron Mountain North
Norway 10, Kingsford 0 (5 Innings)
Iron Mountain North 4, Norway 3 (IM advances to district final)
Norway 12, Kingsford 2 (Norway advances to district final)

At Escanaba Dickson Field
Munising 13, Tri-County 0
Gladstone 9, Escanaba 1
Escanaba 23, Tri-County 0 (4 Inn), Tri-County eliminated
Gladstone17, Munising 0 (4 Inn) (Gladstone advances to district final)
Escanaba 22, Munising 3 (Escanaba advances to district final)

DISTRICT FINALS at Escanaba Dickson Field
Iron Mountain North 3, Gladstone 2
Escanaba 3, Norway 2 (Norway eliminated)
Escanaba 6, Gladstone 4 (Gladstone eliminated)
Escanaba 7, Iron Mountain North 1
Championship: Escanaba 9, IM North 4
ESCANABA TO STATE FINALS IN ST. CLAIR


JUNIOR BASEBALL (age 13-14) SECTIONAL

At Marion Park, Norway
Portage Lake 6, Norway 4
Norway 5, Portage Lake 2
Norway 12, Portage Lake 11
NORWAY TO STATE FINALS IN PETOSKEY


MINOR SOFTBALL (age 9-10) DISTRICT

At Gladstone Cannon Field
Escanaba 12, Norway 0 (4 Innings)
Gladstone v15,Kingsford 3 (4 Innings)
Norway 8, Kingsford 1 (Kingsford eliminated)
Escanaba 7, Gladstone 5
Gladstone 12, Norway 1 (4 Innings) (Norway eliminated)
Championship: Escanaba 12, Gladstone 1 (4 Innings)
ESCANABA TO STATE FINALS IN JACKSON


Choose team:
No schedule entries



Grosse Pointe Boys Score Amazing Comeback, 5-4
Friday August 17, 2018
WILLIAMSPORT-BOUND: Grosse Pointe Boys Roll
Tuesday August 14, 2018
Esky Minor Girls Fall In State Championship Game
Wednesday August 1, 2018
MOVING ON: Esky Girls Rally Past Grosse Pointe
Tuesday July 31, 2018
Escanaba Girls Rally; Advance To State Semifinals
Monday July 30, 2018
ROUGH MORNING: Esky Girls Fall To Georgetown
Sunday July 29, 2018
NO WAY! Varda, Baij Lead Norway To District Title
Tuesday July 24, 2018
Escanaba 9-10 Girls Prepare For State Tournament
Tuesday July 24, 2018
Norway Minor Boys Top Esky; Title Game Tuesday
Monday July 23, 2018
ALL WET: Escanaba Tourney Run Ends Downstate
Sunday July 22, 2018
Copper Country Boys Eliminated At State Tourney
Sunday July 22, 2018
Escanaba Major Boys Rally Past Portage Lake, 4-3
Saturday July 21, 2018
Escanaba Major Boys Drop First Game At States 8-0
Friday July 20, 2018
Portage Lake Major Boys Come Up Short In Opener
Friday July 20, 2018
Escanaba 9-10 Girls Capture District Championship
Thursday July 19, 2018
Escanaba, Copper Country Boys Prepare For States
Thursday July 19, 2018
Gladstone Minor Little Leaguers Get Tourney Wins
Wednesday July 18, 2018
ANOTHER WALK-OFF: Esky Boys Top Gladstone
Tuesday July 17, 2018
Escanaba Minor Girls Hang On; Slip By Gladstone
Tuesday July 17, 2018
Escanaba, Gladstone Win Minor Baseball Openers
Monday July 16, 2018
COMEBACK COMPLETE: Escanaba Wins District
Sunday July 15, 2018
Kingsford Junior Girls Win Two; State Semis Next
Sunday July 15, 2018
OH, SO CLOSE! Esky Girls Fall In Extra Innings 6-5
Saturday July 14, 2018
STAYING ALIVE: Escanaba Knocks Out Gladstone
Friday July 13, 2018
Escanaba Girls Outslug Tecumseh; Semis Up Next
Friday July 13, 2018
Escanaba LL Major Boys Stay Alive; Gladstone Falls
Thursday July 12, 2018
Escanaba Girls Win Again; Cruise Into State Final 4
Thursday July 12, 2018
Escanaba Girls Hang On For 1st State Tourney Win
Wednesday July 11, 2018
Gladstone, Escanaba Little Leaguers Pick Up Wins
Tuesday July 10, 2018
Gladstone Major Boys Win District Tourney Opener
Sunday July 8, 2018
Escanaba Girls Win Sectional; Head To State Finals
Saturday July 7, 2018
Marquette Holds Off Negaunee In 'Yooper 10' Final
Monday July 2, 2018