News ticker

3347 articles
Thursday October 18, 2018
GNC CHAMPS: Marquette Rules Beauchamp Farm

FLAT ROCK---Marquette High School won both the boys and girls Great Northern Conference cross country championships on Thursday in Flat Rock.

The Gladstone Braves were runners up in the boys race while the Menominee Maroons were second in the girls race.

Gladstone's Adam Bruce was the top boy, winning the race in 16 minutes, 53 seconds. His teammate, Jake Strasler was second in 17:42.

Marquette's Ericka Asmus won the girls race in 20 minutes, 26 seconds, with Redette teammate Delaney Sall second, 29 seconds behind, in 20:55.

The team scores had Marquette win the boys race with 33 points, followed by Gladstone with 41, Menominee (71) was third, followed by Escanaba (89). In the girls race, Marquette had 32 points, followed by Menominee (43), Kingsford (65), Gladstone (92), and Escanaba (119).

The results are posted below, courtesy of www.superiortiming.com.


Click the thumbnails in the ARTICLE HIGHLIGHTS box above to see photos, a video interveiw with Adam Bruce, and videos of the race finishes.

Boys Varsity
  1 1 26 Adam Bruce Gladstone 16:53.6 5:26  
  2 2 34 Jake Strasler Gladstone 17:42.7 5:42  
  3 3 109 Mathurin Gagnon Marquette 17:45.9 5:43  
  4 4 177 Hunter Shepeck Menominee 17:48.1 5:44  
  5 5 112 Peyton Osborne Marquette 18:02.2 5:49  
  6 6 33 Giovanni Mathews Gladstone 18:09.4 5:51  
  7 7 114 Moses Waite Marquette 18:12.3 5:52  
  8 8 111 Hogan Nemetz Marquette 18:16.7 5:53  
  9 9 3 Derek Douglas Escanaba 18:22.0 5:55  
  10 10 113 Matthew Pillifant Marquette 18:25.9 5:56  
  11 11 2 Brodey Bevins Escanaba 18:29.1 5:57  
  12 (12 ) 110 Julien Malherbe Marquette 18:34.5 5:59  
  13 (13 ) 108 Cadin Cahill Marquette 18:43.8 6:02  
  14 14 169 Landen Clausen Menominee 18:47.1 6:03  
  15 (<5) 51 Brandon Malburg Kingsford 18:50.1 6:04  
  16 15 29 Blake Krouth Gladstone 18:51.8 6:05  
  17 16 174 Braeden Park Menominee 19:35.3 6:19  
  18 17 25 Andrew Bracket Gladstone 19:47.2 6:22  
  19 18 176 Nick Sandahl Menominee 19:58.1 6:26  
  20 19 175 Adam Sandahl Menominee 20:02.2 6:27  
  21 (20 ) 43 Dylan Krause Gladstone 20:12.0 6:30  
  22 (<5) 55 Luke Ruble Kingsford 20:14.1 6:31  
  23 21 5 Colin Hudson Escanaba 20:18.7 6:33  
  24 (22 ) 32 Bryce Lamarche Gladstone 20:19.8 6:33  
  25 (<5) 56 Luke Sturm Kingsford 20:51.8 6:43  
  26 (<5) 53 Parker Morgan Kingsford 20:51.9 6:43  
  27 23 8 Charlie Tackman Escanaba 20:56.1 6:45  
  28 (24 ) 167 Evan Casey Menominee 20:57.1 6:45  
  29 25 4 Jared Hansen Escanaba 21:36.6 6:58  
  30 (26 ) 196 Jason Bowers Menominee 22:01.9 7:06  
  31 (27 ) 6 Zach Morehouse Escanaba 27:48.3 8:58

Girls Varsity
  1 1 115 Ericka Asmus Marquette 20:26.9 6:35  
  2 2 120 Delaney Sall Marquette 20:55.3 6:44  
  3 3 77 Lily Menghini Kingsford 20:59.4 6:46  
  4 4 180 Hayden Buck Menominee 21:04.0 6:47  
  5 5 178 Katie Anderla Menominee 21:07.8 6:48  
  6 6 118 Reegan Ketzenberger Marquette 21:14.8 6:51  
  7 7 72 Sarah Kulas Kingsford 21:36.6 6:58  
  8 8 181 Jaida Lesperance Menominee 21:57.5 7:05  
  9 9 22 Ciara Ostrenga Escanaba 21:58.6 7:05  
  10 10 117 Josie Danielkiewicz Marquette 22:05.0 7:07  
  11 11 35 Jamisyn Bergeron Gladstone 22:19.1 7:11  
  12 12 182 Maren Park Menominee 22:20.9 7:12  
  13 13 119 Olivia Moffitt Marquette 22:44.1 7:20  
  14 14 179 Abby Bradfield Menominee 22:45.8 7:20  
  15 15 57 Gabby Carey Kingsford 22:49.2 7:21  
  16 16 36 Chloe Charlebois Gladstone 22:59.4 7:24  
  17 (17 ) 116 Samantha Borzick Marquette 23:17.2 7:30  
  18 (18 ) 121 Guinn Wuorinen Marquette 23:48.9 7:40  
  19 19 80 Sydney Scott Kingsford 24:01.1 7:44  
  20 20 37 Lilly Karl Gladstone 24:11.7 7:48  
  21 21 61 Grace Cole Kingsford 24:21.7 7:51  
  22 22 40 Lydia Tembreull Gladstone 24:35.5 7:55  
  23 23 41 Aleyna Wetthuhn Gladstone 24:50.5 8:00  
  24 (24 ) 38 Samantha Strasler Gladstone 25:15.4 8:08  
  25 (25 ) 62 Emily Curtis Kingsford 25:39.7 8:16  
  26 26 21 Kyra Magnuson Escanaba 25:58.9 8:22  
  27 27 15 Holly Chenier Escanaba 26:35.1 8:34  
  28 28 18 Ava Fix Escanaba 26:35.1 8:34  
  29 29 20 Gabi Lacosse Escanaba 26:45.6 8:37  
  30 (30 ) 19 Brooke Furmanski Escanaba 26:57.1 8:41  
  31 (31 ) 39 Jenna Tardiff Gladstone 27:26.2 8:51  
  32 (32 ) 211 Amber Poquette Menominee 28:25.1 9:10  
  33 (33 ) 206 Olivia Anderson Menominee 28:42.4 9:15  
  34 (34 ) 16 Jillian Cobb Escanaba 30:04.4 9:42







Choose team:
No schedule entries



Bruce Dominates; Marquette Depth Wins XC Invite
Thursday October 4, 2018
Gladstone Braves Kick Off 2018 Fall Sports Seasons
Monday August 20, 2018