News ticker

3441 articles
Tuesday December 18, 2018
UP HS GIRLS BASKETBALL SCORES/SCHEDULES

If you have additons or changesto this schedule, email Jack Hall at jack600@att.net or Mike Ludlum at mludlum@wluctv6.com.

2018-19 HS GIRLS BASKETBALL SCHEDULE/SCORES
 
MONDAY, DECEMBER 3

Kingsford 56, (at) Ishpeming 45
(at) Bark River-Harris 52, Gwinn 42
(at) Calumet 66, Painesdale-Jeffers 26
(at) Stephenson 66, Superior Central 17
(at) Munising 55, Engadine 24
(at) Newberry 25, Manistique 22
(at) Mackinaw City 48, DeTour 32
Pickford 61, (at) Posen 45
Rudyard at Rogers City, no report
 
TUESDAY, DECEMBER 4
Marquette 50, (at) Gladstone 31
(at) Negaunee 57, Escanaba 39
(at) Westwood 65, Menominee 60 (OT)
(at) L'Anse 60, Houghton 45
(at) Baraga 58, Dollar Bay 8
(at) Ewen-Tout Creek 49, Chassell 45
Ontonagon 41, (at) Wakefield-Marenisco 19
(at) Ironwood 66, Washburn, Wis. 25
West Iron County 60, (at) Iron Mountain 37
Lake Linden-Hubbell 62, (at) Watersmeet 38
North Dickinson 65, (at) Republic-Michigamme 31
(at) Norway 42, Rapid River 33
Forest Park 42, (at) Carney-Nadeau 33
North Central 54, (at) Mid Peninsula 36
(at) Cedarville 48, Hillman 13
Sault Ste. Marie 47, (at) Alpena 28
 
WEDNESDAY, DECEMBER 5
Munising 66, (at) Superior Central 23
Rudyard 44, (at) Manistique 31
(at) Pickford 58, Harbor Springs 47

THURSDAY, DECEMBER 6
(at) Westwood 53, L'Anse 35
(at) Calumet 58, West Iron County 50
(at) Niagara, Wis. 50, Norway 44
 
FRIDAY, DECEMBER 7
(at) Kingsford 48, Forest Park 32
Brighton 44, Marquette 42
Mackinac Island 52, (at) Hannahville 8
Gwinn 59, (at) Iron Mountain 40
Negaunee 66, (at) Houghton 33
Ewen-Trout Creek 54, (at) Lake Linden-Hubbell 28
Hancock 59, (at) Dollar Bay 44
(at) Baraga 66, Bessemer 15
(at) Wakefield-Marenisco 41, Watersmeet 34
Ironwood 63, (at) Butternut, Wis. 32
Bark River-Harris 78, (at) North Dickinson 53
Mid Peninsula 77, (at) Republic-Michigamme 32
(at) Carney-Nadeau 57, Stephenson 53
Rapid River 52, (at) Superior Central 26
Norway 55, (at) Big Bay deNoc 48
Rudyard 54, (at) Newberry 51
(at) Brimley 49, Engadine 26
St. Ignace 73, (at) Cedarville 24
Pickford 63, (at) DeTour 20
Sault Ste. Marie 61, (at) Cheboygan 20

SATURDAY, DECEMBER 8
(at) Escanaba 66, Gaylord St. Mary 59
Marquette 46, (at) Petoskey 14
Rudyard 56, (at) Frankfort 41
Menominee 51, (at) Peshtigo, Wis. 32
Mackinac Island 50, (at) Hannahville 8

MONDAY, DECEMBER 10
(at) Westwood 66, Ishpeming 40
Brimley 56, (at) Mackinaw City 47
Gwinn 59, (at) Houghton 54
 
TUESDAY, DECEMBER 11
(at) Kingsford 54, Gladstone 51
Negaunee 56, (at) Marquette 51
Westwood 49, (at) West Iron County 34
(at) Hancock 43, Calumet 41
Ontonagon 66, (at) Lake Linden-Hubbell 19
Baraga 35, (at( Chassell 24
(at) Ewen-Trout Creek 66, Republic-Michigamme 17
(at) Watersmeet 57, Bessemer 41
North Dickinson 58, (at) Norway 43
(at) Stephenson 65, North Central 57
Carney-Nadeau 60, (at) Superior Central 10
Manistique 37, (at) Engadine 29
St. Ignace 75, (at) Newberry 25
(at) Cedarville 53, Boyne City 46
(at) L'Anse 62, Iron Mountain 61
(at) Menominee 72, Sturgeon Bay, Wis. 36

WEDNESDAY, DECEMBER 12
Sault Ste. Marie 62, (at) Rudyard 21
 
THURSDAY, DECEMBER 13
(at) Iron Mountain 46, Gladstone 37
(at) Menominee 75, Stephenson 50
(at) Ishpeming 42, Calumet 38
Westwood 44, (at) Manistique 30
(at) Ironwood 66, Bessemer 28
(at) Watermseet 29, Copper Country Christian 26
 
FRIDAY, DECEMBER 14
Escanaba 59, (at) Sault Ste. Marie 38
Marquette 56, (at) Traverse City Central 25
Negaunee 53, (at) Hancock 26
(at) West Iron County 53, Houghton 40
(at) L'Anse 38, Baraga 26
(at) Chassell 56, Lake Linden-Hubbell 25
Ontonagon 71, (at) Dollar Bay 25
(at) Forest Park 54, Norway 28
(at) Carney-Nadeau 52, North Dickinson 47
(at) North Central 61, Munising 51
(at) Bark River-Harris 66, Rapid River 19
Mid Peninsula 57, (at) Big Bay deNoc 26
Cedarville 51, (at) Engadine 36
St. Ignace 75, (at) Pickford 28
Brimley 61, (at) Rudyard 48
Hannahville at Beaver Island, no report
(at) Ojibwe Charter 30, Mackinac Island 25
 
SATURDAY, DECEMBER 15
Marquette 51, (at) Traverse City West 40
(at) Brimley 69, Superior Central 30
Hannahville at Beaver Island, no report
 
MONDAY, DECEMBER 17
(at) Kingsford 46, West Iron County 29
(at) Menominee 64, North Central 40
(at) Gwinn 56, Manistique 20
Iron Mountain 48, (at) Calumet 47
(at) South Shore, Wis. 51, Ironwood 37
(at) Stephenson 70, Engadine 20
Brimley 67, (at) Alanson 5
Maplewood Baptist 55, (at) Mackinac Island 29
 
TUESDAY, DECEMBER 18
Westwood at Gladstone
L'Anse at Negaunee
Chassell at Ontonagon
Baraga at Lake Linden-Hubbell
Republic-Michigamme at Painesdale-Jeffers
Dollar Bay at Bessemer
Ironwood at Hurley, Wis.
Watersmeet at Phelps, Wis.
Carney-Nadeau at Norway
Bark River-Harris at Mid Peninsula
Forest Park at Superior Central
North Dickinson at Big Bay deNoc
Munising at Newberry
Sault Ste. Marie at Gaylord
Hannahville at Grand Marais
DeTour at Maplewood Baptist
 
WEDNESDAY, DECEMBER 19
Escanaba at Gwinn (LIVE ON FM-94.9)
Newberry at Pickford
Rudyard at Cedarville
 
THURSDAY, DECEMBER 20
Marquette at Kingsford
Negaunee at Ishpeming
L'Anse at Calumet
Chassell at Hancock
Baraga at Dollar Bay
Wakefield-Marenisco at Ewen-Trout Creek
Bark River-Harris at Norway (LIVE on FM-107.3)
St. Ignace at Sault Ste. Marie
 
FRIDAY, DECEMBER 21
Escanaba at Gladstone
Iron Mountain at Houghton
Dollar Bay at Ontonagon
Lake Linden-Hubbell at Wakefield-Marenisco
Bayfield, Wis. at Ironwood
Munising at Stephenson
Brimley at Newberry
Cheboygan at Rudyard
Pickford at Cedarville
Engadine at DeTour
 
THURSDAY, DECEMBER 27
St. Ignace vs. Reese (at Detroit)
 
FRIDAY, DECEMBER 28
Hancock at Westwood
 
SATURDAY, DECEMBER 29
St. Ignace at Detroit Mumford

WEDNESDAY, JANUARY 2
Gladstone at Westwood (LIVE on AM-600)
Bark River-Harris at Escanaba
North Dickinson at Mid Peninsula
Cedarville at Boyne City
Charlevoix at St. Ignace
 
THURSDAY, JANUARY 3
Menominee at Stephenson
Westwood at Calumet
Gwinn at Munising (LIVE on FM-94.9)
L'Anse at Ewen-Trout Creek
Dollar Bay at Wakefield-Marenisco
Hurley, Wis. at Bessemer
Sault Ste. Marie at Traverse City West

FRIDAY, JANUARY 4
Escanaba at Alpena
Iron Mountain at Kingsford
Ishpeming at Hancock
Manistique at Negaunee (LIVE on AM-1490)
Lake Linden-Hubbell at Houghton
Watersmeet at Baraga
Painesdale-Jeffers at Ontonagon
West Iron County at Forest Park
Bessemer at Chassell
North Central at North Dickinson
Bark River-Harris at Carney-Nadeau (LIVE on FM-107.3)
Superior Central at Rapid River
Republic-Michigamme at Mid Peninsula
DeTour at Brimley
Pickford at Indian River Inland Lakes
Maplewood Baptist at Northern Michigan Christian
 
SATURDAY, JANUARY 5
Manistique at Big Bay deNoc (LIVE on FM 107.3, AM-1490)
 
MONDAY, JANUARY 7
Bessemer at Ewen-Trout Creek
Stephenson at Rapid River (LIVE on FM-107.3)
Engadine at Manistique (LIVE on AM-1490)
Pickford at Onaway
Sault Ste. Marie at Petoskey
Ojibwe Charter at Maplewood Baptist
 
TUESDAY, JANUARY 8
Marquette at Escanaba
Gladstone at Westwood
Menominee at Marinette
Gwinn at Ishpeming (LIVE on FM-94.9)
Iron Mountain at Norway
Negaunee at West Iron County
Calumet at Ontonagon
L'Anse at Hancock
Houghton at Painesdale-Jeffers
Dollar Bay at Chassell
Lake Linden-Hubbell at Bessemer
Baraga at Republic-Michigamme
Forest Park at Mid Peninsula
Bark River-Harris at Munising (LIVE on FM-107.3)
St. Ignace at Rudyard
Hannahville at Munising Baptist
 
WEDNESDAY, JANUARY 9
St. Ignace at Rudyard
Newberry at Cheboygan
 
THURSDAY, JANUARY 10
Escanaba at Kingsford
Menominee at West Iron County
Ishpeming at Iron Mountain
Gwinn at L'Anse (LIVE on FM-94.9)
Watersmeet at Dollar Bay
Mellen, Wis. at Ironwood
Norway at North Central
 
FRIDAY, JANUARY 11
Gladstone at Manistique (LIVE on AM-1490)
Marquette at Calumet
Houghton at Westwood
Painesdale-Jeffers at Hancock
Republic-Michigamme at Dollar Bay
Ontonagon at Ewen-Trout Creek
Chassell at Wakefield-Marenisco
Baraga at Bessemer
Ironwood at Solon Springs, Wis,
Stephenson at Forest Park
Mid Peninsula at North Dickinson
Munising at Carney-Nadeau
Superior Central at North Central
Big BaydeNoc at Rapid River (LIVE on FM-107.3)
Rudyard at Engadine
Sault Ste. Marie at Newberry
Pickford at Brimley
Cedarville at DeTour
St. Ignace at Rogers City
 
MONDAY, JANUARY 14
Menominee at Escanaba
Westwood at Iron Mountain
Ishpeming at West Iron County
South Shore, Wis. at Ironwood
Newberry at Engadine
Harbor Light Christian at Brimley
Posen at Cedarville
Mackinac Island at Maplewood Baptist

TUESDAY, JANUARY 15
Gladstone at Marquette (LIVE on AM-600)
Negaunee at Gwinn
Calumet at Houghton
Dollar Bay at Lake Linden-Hubbell
Painesdale-Jeffers at Chassell
Baraga at Ontonagon
Ewen-Trout Creek at Wakefield-Marenisco
Watersmeet at Bessemer
North Dickinson at Forest Park
Norway at Stephenson
Carney-Nadeau at Rapid River
North Central at Big Bay deNoc (LIVE on FM-107.3)
Munising at Manistique (LIVE on AM-1490)
Alanson at Brimley
Maplewood Baptist at Mackinaw City
 
WEDNESDAY, JANUARY 16
Rudyard at Pickford
 
THURSDAY, JANUARY 17
Republic-Michigamme at Watersmeet
Ironwood at Washburn, Wis.

FRIDAY, JANUARY 18
Kingsford at Menominee
Escanaba at Bark River-Harris
Marquette at Sault Ste. Marie
Manistique at Ishpeming (LIVE on AM-1490)
Westwood at Negaunee
Calumet at Gwinn (LIVE on FM-100.3)
Hancock at Iron Mountain
West Iron County at Houghton
Painesdale-Jeffers at Baraga
Wakefield-Marenisco at Lake Linden-Hubbell
Bessemer at Ontonagon
Big BaydeNoc at Forest Park
Norway at North Dickinson
Mid Peninsula at Carney-Nadeau
Rapid River at Munising
Cedarville at Newberry
Engadine at Pickford
DeTour at Rudyard
Cheboygan at St. Ignace
Maplewood Baptist at Brimley
Hannahville at Paradise

SATURDAY, JANUARY 19
Rice Lake, Wis. at Menominee
Hannahville at Paradise

MONDAY, JANUARY 21
Oconto Falls, Wis. at Menominee
Ishpeming at Negaunee
Houghton at Hancock
Chassell at Calumet
Ontonagon at L'Anse
Lake Linden-Hubbell at Painesdale-Jeffers
Butternut, Wis. at Ironwood
Three Lakes, Wis. at Watersmeet
Ewen-Trout Creek at Republic-Michigamme
Carney-Nadeau at North Central (LIVE on FM-107.3)
Bark River-Harris at Rapid River
Superior Central at Mid Peninsula
Pellston at Pickford
Cedarville at Hillman


 
TUESDAY, JAN. 22
 
Gladstone at Menominee
ND at Kingsford
Gwinn at Westwood
Bessemer at DB
Baraga at W-M
WIC at Norway
Hannahville at BBdN
Munising at Engadine
Brimley at SI
Petoskey at SSM
Maplewood Bapt. at DeTour
 
WEDNESDAY, JAN. 23
 
Calumet at Marquette
Jeffers at R-M
 
THURSDAY, JAN. 24
 
Manistique at Gladstone
WIC at Gwinn
Hancock at LL-H
L'Anse at Baraga
W-M at Ontonagon
E-TC at Bessemer
Ironwood at Drummond
Chassell at Watersmeet
BR-H at FP
Stephenson at ND
NC at SC
Norway at Munising
Brimley at Engadine
Cedarville at SI
Newberry at Rudyard
DeTour at Pickford
Cheboygan at SSM
 
FRIDAY, JAN. 25
 
Marquette at Menominee
Negaunee at IM
Westwood at Ishpeming
 
FRI and SAT, 1/25 & 1/26
 
Maplewood Bapt. at Hannahville
 
MONDAY, JAN. 28
 
Kingsford at WIC
Gwinn at Manistique
IM at Ishpeming
Hancock at Calumet
L'Anse at Houghton
Chassell at Baraga
Jeffers at DB
Bessemer at W-M
Hurley at Ironwood
Ontonagon at R-M
C-N at FP
SC at ND
RR at Stephenson
NC at BR-H
Munising at BBdN
MP at Engadine
Maplewood Bapt. at Ojibwe Char.
 
TUESDAY, JAN. 29
 
Negaunee at Gladstone
Kingsford at Norway
Ishpeming at Gwinn (or 30)
Newberry at SI
Cedarville at Brimley
Rudyard at SSM
Grand Marais at Hannahville
 
THURSDAY, JAN. 31
 
Marquette at Westwood
Houghton at Escanaba
Kingsford at FP
Manisitque at IM
Calumet at L'Anse
Chassell at LL-H
E-TC at DB
Baraga at Jeffers
Watersmeet at Ontonagon
Ironwood at Bayfield
NC at Norway
R-M at Stephenson
RR at C-N
ND at BR-H
Munising at MP
SC at BBdN
Rudyard at Brimley (?)
Pickford at SI
Engadine at Cedarville
Newberry at DeTour
N MI Christian at Maplewood Bapt.
 
FRIDAY, FEB. 1
 
Menominee at Gladstone
Watersmeet at Ontonagon
Ironwood at W-M
 
FRI and SAT, 2/1 & 2/2
 
Hannahville at Ojibwe Char.
 
MONDAY, FEB. 4
 
Marquette at Houghton
Gwinn at Hancock
WIC at L'Anse
W-M at Baraga
R-M at Chassell
Bessemer at Jeffers
E-TC at Ontonagon
Ironwood at Mellen
NC at C-N
Stephenson at BR-H
MP at SC
RR at BBdN
Maplewood Bapt. at Alanson
 
TUESDAY, FEB. 5
 
Kingsford at Escanaba (?)
Ishpeming at Gladstone
Menominee at Crandon
IM at Westwood
Calumet at Negaunee
Phelps at Watersmeet
BBdN at Hannahville
Engadine at RR
FP at Munising
Pickford at Newberry
Cedarville at Rudyard
SI at Gaylord
 
THURSDAY, FEB. 7
 
Gladstone at Ishpeming
Escanaba at Calumet
IM at Negaunee
Hancock at L'Anse
FP at WIC
Ontonagon at Houghton
Chassell at DB
LL-H at Baraga
Watersmeet at E-TC
Jeffers at W-M
R-M at Bessemer
Stephenson at NC
Munising at ND
MP at Norway
BR-H at SC
C-N at BBdN
DeTour at Engadine
Newberry at Brimley
Cedarville at Pickford
SSM at SI
Rudyard at Cheboygan
 
FRIDAY, FEB. 8
 
Kingsford at Marquette
Manistique at Westwood
Bessemer at Ashland
 
FRI and SAT, 2/8 & 2/9
 
Hannahville at  Mackinac Is.
Beaver Is. at Maplewood Bapt.
 
SATURDAY, DEC. 9
 
Kingsley at SI
 
MONDAY, FEB. 11
 
Gladstone at Escanaba
Menominee at Kingsford
IM at Manistique
L'Anse at Ishpeming
Houghton at Calumet
WIC at Hancock
Chassell at Jeffers
Three Lakes at W-M
DB at Watersmeet
LL-H at R-M
Baraga at E-TC
Solon Spr. at Ironwood
FP at Florence
C-N at Stephenson
ND at NC
Norway at BR-H
RR at MP
IR Inland Lakes at Pickford
HL Christian at Maplewood Bapt.
 
TUESDAY, FEB. 12
 
Gwinn at Negaunee
RR at FP
Cheboygan at Newberry
Rudyard at SI
Brimley at DeTour
Munising Bapt. at Hannahville
 
WEDNESDAY, FEB. 13
 
Gaylord at SSM
 
THURSDAY, FEB. 14
 
Escanaba at Ishpeming
Gladstone at Gwinn
Houghton at Marquette
Calumet at WIC
LL-H at DB
Watersmeet at Chassell
E-TC at Jeffers
Ontonagon at Bessemer
Mercer at Ironwood
W-M at R-M
FP at ND
C-N at BR-H
NC at RR
BBdN at MP
Brimley at Pickford
Engadine at Rudyard
Newberry at SSM
DeTour at Cedarville
 
FRIDAY, FEB. 15
 
Kingsford at IM
Negaunee at Westwood
BBdN at Stephenson
SC at Munising
SSM at Essexville-Garber
 
MONDAY, FEB. 18
 
Hancock at Houghton
Jeffers at LL-H
Ontonagon at Chassell
FP at E-TC
DB at R-M
SC at C-N
BR-H at NC
ND at RR
Stephenson at MP
BBdN at Munising
Alpena at SSM
Brimley at HL Christian
 
TUESDAY, FEB. 19
 
Escanaba at Menominee
Kingsford at Gladstone
Marquette at Negaunee
IM at Gwinn
Ishpeming at Manistique
L'Anse at WIC
W-M at Watersmeet
Norway at SC
Engadine at Newberry
Pickford at Rudyard
Brimley at Cedarville
Mackinaw City at DeTour
 
THURSDAY, FEB. 21
 
Menominee at Marquette
IM at Gladstone
Ishpeming at Kingsford
Norway at Escanaba
Westwood at Gwinn
Calumet at LL-H
Houghton at Chassell
Jeffers at L'Anse
Hancock at Ontonagon
DB at E-TC
Ironwood at Bessemer
R-M at Baraga
C-N at ND
MP at NC
FP at BR-H
Munising at RR
BBdN at Manistique
Pickford at Engadine
Newberry at Cedarville
Rudyard at DeTour
SI at Cheboygan
 
FRIDAY, FEB. 22
 
E-TC at Watersmeet
 
SATURDAY, FEB. 23
 
SSM at Escanaba
SI at Goodrich
 
TUESDAY, FEB. 26
 
Escanaba at Marquette
Gladstone at Negaunee
Kingsford at ND
Ishpeming at Houghton
Hancock at WIC
L'Anse at Chassell
R-M at LL-H
Watersmeet at Jeffers
W-M at Ironwood
NC at FP
BBdN at C-N
MP at RR
Stephenson at SC
Manistique at Munising
HL Christian at DeTour
Cedarville at Harbor Spr.
 
THURSDAY, FEB. 28
 
WIC at Escanaba
Gwinn at Gladstone
Negaunee at Manistique
Westwood at Kingsford
Hancock at Jeffers
LL-H at L'Anse
E-TC at Baraga
W-M at Bessemer
Ontonagon at Watersmeet
Chassell at R-M
Stephenson at Norway
RR at NC
C-N at MP
BBdN at SC
TC Central at SSM

Choose team:
No schedule entries