News ticker

2938 articles
Friday December 15, 2017
UP HS BOYS BASKETBALL SCORES/SCHEDULES

The following is the composite schedule for Upper Peninsula high school boys basketball. Thanks to Mike Ludlum at TV-6 for compiling this list. If you see any errors, additions, or subtractions, E-Mail us at jack600@att.net, or Mike at mludlum@wluctv6.com.

2017-18 U.P. BOYS BASKETBALL SCHEDULES/SCORES

FRIDAY, DECEMBER 1
Maplewood Baptist at Mackinac Island
Marinette (Wis.) Twin City Baptist 27, Copper Country Christian 22 (OT)

SATURDAY, DECEMBER 2
Maplewood Baptist at Mackinac Island
Copper Country Christian 41, Wausau (Wis.) Faith Christian 40
Marinette (Wis.) Twin City Baptist 31, Copper Country Christian 21

MONDAY, DECEMBER 4 
(at) Rapid River 56, Carney-Nadeau 53
Kingsford 59, (at) Houghton 42
Bessemer 71, (at) Painesdale-Jeffers 63
(at) Chassell 72, Watersmeet 30
Lake Linden-Hubbell 62, (at) Baraga 39
Wakefield-Marenisco 69, (at) Republic-Michigamme 43
(at) Ewen-Trout Creek 53, Ontonagon 48
(at) Solon Springs, Wis. 66, Ironwood 52
(at) North Central 71, Stephenson 50
Forest Park 58, (at) Mid Peninsula 41
Superior Central 54, (at) Big Bay deNoc 33
 
TUESDAY, DECEMBER 5
Escanaba 60, (at) Negaunee 45
(at) Gladstone 77, Ishpeming 67
(at) Munising 53, Gwinn 33
(at) Iron Mountain 71, Manistique 29
(at) Engadine 73, Newberry 46
Pickford 61, (at) Rudyard 40
(at) Cedarville 74, St. Ignace 41
Brimley 59, (at) Onaway 44
 
THURSDAY, DECEMBER 7
(at) Rapid River 65, North Central 43
(at) Negaunee 52, Calumet 45
(at) Houghton 54, L'Anse 45
(at) Ewen-Trout Creek 78, Hancock 35
(at) Dollar Bay 69, Painesdale-Jeffers 39
(at) Chassell 76, Baraga 35
(at) Republic-Michigamme 43, Ontonagon 40
(at) Wakefield-Marenisco 58, Bessemer 47
(at) Ironwood 49, South Shore, Wis. 38
Lake Linden-Hubbell 47, (at) Watersmeet 44
(at) Forest Park 60, Big Bay deNoc 19
(at) Carney-Nadeau 70, North Dickinson 19
Bark River-Harris 75, (at) Mid Peninsula 46
Sault Ste. Marie 59, (at) Newberry 46
Engadine 87, (at) DeTour 58
(at) Cedarville 57, Brimley 50
(at) Indian River Inland Lakes 58, Pickford 55
Rudyard 55, (at) St. Ignace 50
 
FRIDAY, DECEMBER 8 
Escanaba 63, (at) Kingsford 48
(at) Gladstone 89, Manistique 34
(at) Petoskey 55, Marquette 38
Iron Mountain 60, (at) Gwinn 48
(at) Ishpeming 64, Westwood 56
(at) Munising 82, Stephenson 45
Mackinac Island 68, (at) Hannahville 42
(at) Marinette (Wis.) Twin City Baptist 46, Copper Country Christian 31
 
SATURDAY, DECEMBER 9
Traverse City West 52, Marquette 50
Mackinac Island 43, (at) Hannahville 32
(at) Mackinaw City 65, DeTour 51
 
MONDAY, DECEMBER 11
Rapid River 47, (at) Bark River-Harris 33
(at) Munising 69, Superior Central 44
(at) Norway 77, Mid Peninsula 48
(at) Antigo, Wis. 91, Menominee 24
(at) Westwood 57, L'Anse 6
(at) Iron Mountain 80, North Dickinson 42
(at) Forest Park 52, West Iron County 38
Ewen-Trout Creek 67, (at) Calumet 55
Hancock 48, (at) Lake Linden-Hubbell 42
(at) Chassell 58, Republic-Michigamme 41
Dollar Bay 65, (at) Bessemer 58
Ironwood55, ( at) Washburn, Wis. 54
(at) Boyne City 63, Cedarville 39
Carney-Nadeau 78, (at) Stephenson 34
Watersmeet 52, (at) Baraga 51
(at) Wakefield-Marenisco 64, Painesdale-Jeffers 43
Paradise at Ojibwe Charter
 
TUESDAY, DECEMBER 12
Gladstone at Marquette, ppd. snow (make-up 1/3)
(at) Escanaba 71, Houghton 45
(at) Brimley 55, Newberry 23
North Dickinson72, (at) Big BaydeNoc 57
(at) Engadine 82, Rudyard 51
(at) DeTour 45, Maplewood Baptist 33
Pickford at St. Ignace
 
WEDNESDAY, DECEMBER 13
Ishpeming 67, (at) Gwinn 39
 
THURSDAY, DECEMBER 14
(at) North Central 71, Carney-Nadeau 49
Rapid River 58, (at) Forest Park 54
Republic-Michigamme 40, (at) Mid Peninsula 37
Houghton 64, (at) Hancock 31
Dollar Bay 45, (at) Ontonagon 40
Calumet 81, (at) Lake Linden-Hubbell 49
(at) Cheboygan 54, Newberry 43
(at) Brimley 69, Engadine 57
Cedarville 82, (at) Rudyard 57
(at) Pickford 57, DeTour 27
L'Anse at West Iron County
Chassell at Painesdale-Jeffers
Butternut, Wis. at Ironwood
Paradise at Maplewood Baptist
 
FRIDAY, DECEMBER 15
Escanaba at Gladstone (LIVE on FM-105.5, AM-600)
Menominee at Negaunee
Westwood at Kingsford
Marquette vs. TBA (at TCCI)
Gwinn at Manistique (LIVE on AM-1490)
Norway at Iron Mountain
Ewen-Trout Creek at Bessemer
Ironwood at Wakefield-Marenisco
Bark River-Harris at Stephenson (LIVE on FM-107.3)
Beaver Island at Hannahville
Mackinac Island at Ojibwe Charter
 
SATURDAY, DECEMBER 16

Marquette vs. TBA (at TCCI)
Brimley at Superior Central
Beaver Island at Hannahville
Mackinac Island at Ojibwe Charter
 
MONDAY, DECEMBER 18
West Iron County at Houghton
Ontonagon at Calumet
Hancock at Painesdale-Jeffers
Baraga at L'Anse
Lake Linden-Hubbell at Republic-Michigamme
Wakefield-Marenisco at Ewen-Trout Creek
Phelps, Wis. at Watersmeet
Florence, Wis. at Forest Park
Munising at North Dickinson
Engadine at Superior Central
 
TUESDAY, DECEMBER 19
Marquette at Escanaba
Menominee at North Central
Iron Mountain at Gladstone (LIVE on AM-600)
Negaunee at Gwinn
Baraga at Calumet
Chassell at Dollar Bay
Cedarville at DeTour
Pellston at St. Ignace
Brimley at Mackinaw City
 
WEDNESDAY, DECEMBER 20
Sault Ste. Marie at Gaylord
 
THURSDAY, DECEMBER 21
Marinette at Menominee
West Iron County at Kingsford
Westwood at Gwinn
Manistique at Engadine (LIVE on AM-1490)
Bessemer at Ontonagon
Hurley at Ironwood
Wakefield-Marenisco at Three Lakes, Wis.
Stephenson at North Dickinson (LIVE on FM-107.3)
North Central at Norway
Boyne City at St. Ignace
Cedarville at Hillman
 
FRIDAY, DECEMBER 22
Marquette at Negaunee
Drummond, Wis. vs Ewen-Trout Creek (at GCC)
Big Bay deNoc at Bark River-Harris
Stephenson at Superior Central (LIVE on FM-107.3)
 
THURSDAY, DEC EMBER 28
Menominee at Gladstone (LIVE on AM-600)
Manistique at Negaunee (LIVE on AM-1490)
Gwinn at Superior Central
Mid Peninsula at Rapid River (LIVE on FM-107.3)
Norway at North Dickinson
West Iron County at Westwood
 
FRIDAY, DECEMBER 29
Alpena at Sault Ste. Marie
 
SATURDAY, DECEMBER 30
Golda Meier, Wis. at Carney-Nadeau
 
TUESDAY, JANUARY 2
Escanaba at West Iron County
Kingsford at Ishpeming
Peshtigo, Wis. at Menominee
Negaunee at Houghton
Calumet at Ewen-Trout Creek
Bark River-Harris at Manistique (LIVE on FM-107.3, AM-1490)
Munising at Rapid River
North Central at Superior Central
Harbor Springs at Pickford

WEDNESDAY, JANUARY 3
Gladstone at Marquette (from 12/5)
 
THURSDAY, JANUARY 4
Marquette at Kingsford
Negaunee at Escanaba
Iron Mountain at Westwood
L'Anse at Calumet
Chassell at Hancock
Dollar Bay at Lake Linden-Hubbell
Baraga at Painesdale-Jeffers
Republic-Michigamme at Bessemer
Ironwood at Bayfield, Wis.
Ontonagon at Watersmeet
Forest Park at Norway
North Central at Stephenson
Bark River-Harris at Carney-Nadeau (LIVE on FM-107.3)
Pickford at Engadine
Rudyard at Newberry
St. Ignace at Brimley
Cheboygan at Sault Ste. Marie
Grand Marais at Ojibwe Charter
 
FRIDAY, JANUARY 5
Gwinn at Gladstone
Manistique at Ishpeming (LIVE on AM-1490)
Three Lakes, Wis. at Wakefield-Marenisco
Big Bay deNoc at Munising
Flint International Academy at Cedarville
Washington Island, Wis. at Beaver Island
Munising Baptist at Mackinac Island
Grand Marais at Copper Country Christian
 
SATURDAY, JANUARY 6
Big Bay deNoc at Manistique (LIVE on AM-1490)
Flint International Academy at Brimley
Washington Island, Wis. at Beaver Island
Munising Baptist at Mackinac Island
Grand Marais at Copper Country Christian
 
MONDAY, JANUARY 8
Escanaba at Menominee
Kingsford at Forest Park
Munising at Manistique
Houghton at L'Anse
Hancock at Baraga
Lake Linden-Hubbell at Chassell
Calumet at Ontonagon
Ironwood at Mellen, Wis.
Norway at West Iron County
Republic-Michigamme at Painesdale-Jeffers
North Central at North Dickinson
Big Bay deNoc at Carney-Nadeau
Superior Central at Mid Peninsula
St. Ignace at Charlevoix
Maplewood Baptist at Ojibwe Charter
 
TUESDAY, JANUARY 9
Gladstone at Westwood
Ironwood at Bessemer
Dollar Bay at Watersmeet
Hannahville at Grand Marais
Pickford at Newberry
Paradise at Munising Baptist
DeTour at Rudyard
Sault Ste. Marie at Cedarville
 
WEDNESDAY, JANUARY 10
Ishpeming at Negaunee
Gwinn at Houghton
 
THURSDAY, JANUARY 11
Gladstone at Kingsford (LIVE on AM-600)
Calumet at West Iron County
Hancock at Dollar Bay
L'Anse at Chassell
Lake Linden-Hubbell at Painesdale-Jeffers
Wakefield-Marenisco at Ontonagon
Watersmeet at Ewen-Trout Creek
Hannahville at Republic-Michigamme
Superior Central at North Dickinson
Mid Peninsula at Carney-Nadeau (LIVE on FM-107.3)
Stephenson at Big Bay deNoc
Forest Park at Munising
Cedarville at Pickford
Brimley at DeTour
Newberry at St. Ignace
Cheboygan at Rudyard
 
FRIDAY, JANUARY 12
Marquette at Menominee
Manistique at Escanaba
Negaunee at Sault Ste. Marie
Gwinn at Iron Mountain
Ishpeming at Westwood
Hancock at Painesdale-Jeffers
Norway at Bark River-Harris
Mackinac Island at Paradise
Munising Baptist at Beaver Island

SATURDAY, JANUARY 13
Munising Baptist at Beaver Island
Mackinac Island at Paradise
 
MONDAY, JANUARY 15
Menominee at Stephenson
Houghton at West Iron County
Painesdale-Jeffers at Hancock
Ontonagon at Lake Linden-Hubbell
L'Anse at Ewen-Trout Creek
Dollar Bay at Wakefield-Marenisco
Baraga at Bessemer
North Dickinson at Norway
Rapid River at North Central (LIVE on FM-107.3)
Forest Park at Bark River-Harris
Mid Peninsula at Big Bay deNoc
Carney-Nadeau at Munising

TUESDAY, JANUARY 16
Escanaba at Westwood
Ishpeming at Marquette
Gladstone at Gwinn
Kingsford at Iron Mountain
Solon Springs, Wis. at Ironwood
Superior Central at Engadine
Rudyard at Brimley
Newberry at Cedarville
Harbor Light Christian at DeTour
Pickford at Posen 
Grand Marais at Paradise
Ojibwe Charter at Munising Baptist
Maplewood Baptist at Mackinaw City
 


THURSDAY, JAN 18
 
ND at Kingsford
Gwinn at Ishpeming
IM at Manistique
Negaunee at Gladstone
FP at WIC
Hancock at Calumet
Baraga at LL-H
Jeffers at Ontonagon
Chassell at E-TC
Watersmeet at Bessemer
BBdN at Norway
BR-H at RR
Cedarville at Engadine
Pickford at Brimley
SSM at Rudyard
Newberry at DeTour
Cheboygan at St. Ignace
 
FRIDAY, JAN 19
 
W-M at L'Anse
DB at Bessemer
R-M at E-TC
Ironwood at South Shore, WI
C-N at Carmen Northwest
SC at Stephenson
 
SATURDAY, JAN 20
Ogemaw Hts. at SSM
 
MONDAY, JAN 22
 
Bark River-Harris at Norway
Kingsford at Menominee
W-M at Baraga
Hurley at Bessemer
Watersmeet at Three Lakes, WI
Stephenson at RR
Hannahville at BBdN
Munising at Engadine (?)
Pellston at Pickford
Gaylord at SSM
 
TUESDAY, JAN 23
 
Gladstone at Ishpeming
IM at Negaunee
Manistique at Newberry
WIC at Hancock
Jeffers at Calumet
Houghton at Ontonagon
LL-H at E-TC
Washburn, WI at Ironwood
R-M at Watersmeet
ND at FP
SC at C-N
NC at MP
 
WEDNESDAY, JAN 24
 
Rudyard at Pickford
IR Inland Lakes at DeTour
Cedarville at St. Ignace
SSM at Alpena
 
THURSDAY, JAN 25
 
Kingsford at Marquette
Westwood at IM
Calumet at Houghton
 
FRIDAY, JAN 26
 
Gladstone at Menominee (or 2/16)
Negaunee at Manistique
Munising at Gwinn
WIC at Norway
E-TC at L'Anse
Bessemer at Chassell
LL-H at DB
Ironwood at Butternut, WI
Baraga at R-M
C-N at FP
MP at ND
NC at BR-H
RR at SC
DeTour at Engadine
Cedarville at Brimley
St. Ignace at Rudyard
Newberry at SSM
 
SATURDAY, JAN 27
 
Escanaba at SSM
 
MONDAY, JAN 29
 
BBdN at Engadine
Brimley at Newberry
 
TUESDAY, JAN 30
 
Menominee at Escanaba
Marquette at Westwood
Manistique at Gwinn
Houghton at Ishpeming
IM at WIC
Stephenson at FP
Three Lakes, WI at Watersmeet
Hancock at Bessemer
Chassell at W-M
Drummond, WI at Ironwood
E-TC at Ontonagon
L'Anse at Baraga
Jeffers at R-M
NC at C-N
MP at SC
Munising Baptist at BBdN
BR-H at Munising
DeTour at Malpewood Baptist
SSM at Petoskey
Harbor Spr. at St. Ignace
 
WEDNESDAY, JAN 31
 
Engadine at Rudyard
St. Ignace at Pickford
 
THURSDAY, FEB 1
 
Gwinn at Negaunee
Watersmeet at DB
R-M at Hannahville
 
FRIDAY, FEB 2
 
Kingsford at Escanaba
Menominee at Marquette
Ishpeming at IM
Manistique at Westwood
Hancock at L'Anse
DB at Baraga
E-TC at Jeffers
Chassell at R-M
Ironwood at Hurley
LL-H at Bessemer
Ontonagon at W-M
Norway at Stephenson
FP at NC
ND at BR-H
BBdN at RR
C-N at MP
Cheboygan at Newberry
Brimley at Engadine
SSM at St. Ignace
Rudyard at Cedarville
Pickford at DeTour
 
MONDAY, FEB 5
 
Ishpeming at L'Anse
Munising at BBdN
Engadine at Newberry
Jo-burg-Lewiston at Cedarville
 
TUESDAY, FEB 6
 
IM at Escanaba
Kingsford at WIC
Marquette at Gladstone
Menominee at GB West
Calumet at Chassell
Houghton at Jeffers
R-M at LL-H
E-TC at DB
Watersmeet at Phelps, WI
Bayfield, WI at Ironwood
W-M at Bessemer
FP at ND
Norway at C-N
Stephenson at BR-H
SC at RR
SSM at Brimley
 
WEDNESDAY, FEB 7
Westwood at Negaunee
MP at Gwinn
DeTour at alanson
 
THURSDAY, FEB 8
 
Escanaba at Marquette
Kingsford at Gladstone
Menominee at Wabeno, WI
Northland Pines at WIC
R-M at Baraga
 
FRIDAY, FEB 9
 
Negaunee at Ishpeming
Westwood at Manistique
IM at Norway
Hancock at Houghton
WIC at Calumet
L'Anse at LL-H
Ontonagon at DB
Jeffers at Chassell
R-M at Baraga
Mellen, WI at Ironwood
Bessemer at Watersmeet
Stephenson at C-N
Munising at MP
FP at SC
NC at BBdN
Newberry at Rudyard
Engadine at Pickford
DeTour at Cedarville
Brimley at St. Ignace
SSM at Cheboygan
 
TUESDAY, FEB 13
 
IM at Kingsford
Marquette at Ishpeming
Southern Door, WI at Menominee
WIC at Escanaba
Gladstone at Negaunee
Gwinn at Westwood
Engadine at Manistique
Calumet at L'Anse
Bessemer at Hancock
W-M at LL-H
Baraga at DB
Chassell at Ontonagon
Jeffers at Watersmeet
Ironwood at Mercer, WI
Norway at FP
ND at NC
C-N at BR-H
BBdN at MP
RR at Munising
SSM at TC Central
Republic-Michigamme at Ewen-Trout Creek
 
WEDNESDAY, FEB 14
 
Newberry at Pickford
Rudyard at DeTour
 
THURSDAY, FEB 15
 
Negaunee at Marquette
Houghton at Kingsford
Gladstone at IM
Calumet at Westwood
BBdN at Stephenson
St. Ignace at SSM
 
FRIDAY, FEB 16
 
Gladstone at Menominee
Escanaba at Houghton
Ishpeming at Manistique
Chassell at Calumet
WIC at L'Anse
Bessemer at DB
Jeffers at LL-H
Hancock at Ontonagon
Baraga at E-TC
Watersmeet at W-M
BR-H at FP
C-N at ND
Norway at NC
RR at MP
Munising at SC
St. Ignace at Newberry
DeTour at Brimley
Pickford at Cedarville
Rudyard at Cheboygan
 
MONDAY, FEB 19
 
Menominee at Kingsford
IM at Ishpeming
Westwood at Gladstone
SC at Norway
Brimley at Alanson
 
TUESDAY, FEB 20
 
Escanaba at Gwinn
LL-H at Houghton
DB at Hancock
Ontonagon at L'Anse
Chassell at Baraga
E-TC at Watersmeet
Bessemer at Ironwood
ND at R-M
BR-H at Florence
MP at Stephenson
Munising at NC
RR at BBdN
Engadine at St. Ignace
Petoskey at SSM
 
WEDNESDAY, FEB 21
 
Negaunee at Westwood
Cedarville at Newberry
Alanson at Pickford
DeTour at Cheboygan
 
THURSDAY, FEB 22
 
Washburn, WI at W-M
Norway at RR
 
FRIDAY, FEB 23
 
Gladstone at Escanaba
Ishpeming at Kingsford
Menominee at IM
Westwood at Houghton
Manistique at Munising
SC at Gwinn
LL-H at Calumet
DB at Chassell
L'Anse at Jeffers
Hancock at WIC
Ontonagon at Bessemer
W-M at Ironwood
Baraga at Watersmeet
MP at R-M
FP at C-N
BR-H at NC
ND at RR
DeTour at Newberry
Rudyard at SSM
Brimley at Pickford
Engadine at Cedarville
St. Ignace at Cheboygan
 
TUESDAY, FEB 27
 
Gwinn at Marquette
C-N at Menominee
Gladstone at Manistique
Negaunee at IM
WIC at Ishpeming
Houghton at Calumet
L'Anse at Hancock
Chassell at LL-H
Jeffers at Baraga
Watersmeet at Ontonagon
E-TC at W-M
NC at FP
BR-H at ND
DB at R-M
RR at Stephenson
BBdN at SC
Engadine at MP (?)
Norway at Munising
Brimley at Rudyard
Mack City at DeTour
 
THURSDAY, MARCH 1
 
Ishpeming at Escanaba
Houghton at Marquette
Kingsford at ND
Stephenson at Menominee
Westwood at L'Anse
Calumet at Hancock
Ontonagon at Baraga
DB at Jeffers
Bessemer at E-TC
W-M at Watersmeet
RR at Norway
MP at NC
BR-H at SC
Munising at Newberry
St. Ignace at East Jordan
 
FRIDAY, MARCH 2
Hillman at Rudyard
END OF REGULAR SEASON
 
 

Choose team:
No schedule entries



NCA Defense Stymies Wolves In Second Half, 71-49
Thursday December 14, 2017
Robinette's Sharpshooting Leads Eskymos To Win
Tuesday December 12, 2017
Rockets Slip Past Broncos For Third Victory, 47-33
Monday December 11, 2017
STREAK-ENDING 'W': Rockets Topple Jets, 65-43
Thursday December 7, 2017
Gladstone Opens Season With Win Over Ishpeming
Tuesday December 5, 2017