• Men's College Soccer 9/22: Northern Michigan 2, Upper Iowa 0
  • HS Girls Tennis 9/23: Negaunee at Escanaba
  • Gladstone at Ishpeming
3816 articles
Monday September 23, 2019
Swedish Wrestlers Outlast Team USA In Dual Meet

MARQUETTE---Team USA faced Sweden in a dual Greco-Roman and women’s freestyle wrestling meet Wednesday night at the Northern Michigan University Superior Dome. Team Sweden topped Team USA 22 matches to seven.

Team USA members consisted of cadet- and junior-age athletes from across the country who are visiting NMU for the Superior International Wrestling Camp.
 
In past years, the competition exclusively featured Greco-Roman style wrestling, but this year’s meet included a women’s freestyle component for the first time. 
 
“This year, Sweden asked if they could send female wrestlers to train at our camp and we welcomed the opportunity to have them participate,” said NMU Olympic Training Site Head Coach Rob Herman. “Even though we focus on the Greco-Roman style of wrestling at the NMU-OTS, we encourage opportunities to promote the development of athletes in both Olympic styles of wrestling – freestyle and Greco.”
 
The Superior International Wrestling Camp wraps up Saturday.
 
Full results are listed below by weight class with Team Sweden members listed first:
 
Women’s Freestyle
49 kg
Sofia Liljeberg defeated by Kendra Ryan 3-4
 
50 kg
Wilma Skoog fall over Kendra Ryan
 
53 kg
Angelica Zettervall over Kylie Rule 9-0
 
55 kg
Nanny Jonsson defeated by Marisa Roth 0-8
 
60 kg
Caroline Kvist over Alicia Pieper 8-0
Caroline Kvist fall over Phoenix Waters
 
65 kg
Elvira Braun over Kayley Rada 9-0
Elvira Braun over Lydia Krauss 8-0
 
76 kg
Bianca Kristensson fell to Sabrina Nauss
Bianca Kristensson over Kailyn Garrett 10-4
 
 
Greco-Roman
41 kg
Eliott Trellid fall over Kip Castor
Eliott Trellid defeated by Luke Lilledahl 7-13
 
44 kg
Wilmer Gullstand defeated by Kolby Warren 2-6
 
48 kg
Liam Azzani over Brendan Barton 9-0
Noah Soderqvist over Cooper Rhondenizer 8-0
Ossian Johnsson fall over Brayden Dubes
Ossian Johansson fall over Zan Fugitt
Pakron Lundin over Grayden Dubes 8-0
Pakron Lundin over Kolby Warren 9-0
 
51 kg
Oskar Stahl fall over Brendan Barton
Pontus Stahl over Jesse Shannon 8-0
 
55 kg
Buster Hesselbom fell to Jacob Cochran
Hugo Jorgensen fall over Cooper Rhodenizer
 
60 kg
Fabian Frisk fall over Brayden Shelton
Ruben Fodor fall over Brayden Shelton
 
67 kg
Alexander Jonerelv over Tarrell Wallace 9-5
 
71 kg
Algot Kallman over Alec McDoulett 11-4
Emil Persson defeated by Steven Villalobos 0-8
 
97 kg
Linus Persson over Tyler Hannah 9-0
 

Choose team:
No schedule entries