• Men's College Soccer 9/22: Northern Michigan 2, Upper Iowa 0
  • HS Girls Tennis 9/23: Negaunee at Escanaba
  • Gladstone at Ishpeming
3816 articles
Monday September 23, 2019
U.P. HIGH SCHOOL FOOTBALL SCORES/SCHEDULES

2019 UPPER PENINSULA HIGH SCHOOL FOOTBALL

Thursday, August 29

Gladstone 41, (at) St. Ignace 14
North Central 66, (at) Cedarville 12
Bark River-Harris 56, at Gwinn 50 (OT)
(at) Escanaba 34, Alpena 13
Brimley 24, (at) Rapid River 12
(at) Calumet 47, Gogebic 7
(at) Westwood 24, Houghton 12
(at) Hancock  21, L'Anse 0
(at) Iron Mountain 17, Negaunee 14
(at) Superior Central 52, North Dickinson 40
(at) Engadine 60, Ontonagon 0
(at) Rudyard 42, Stephenson 6

Friday, August 30
(at) Ishpeming 22, Manistique 6
(at) Sault Ste. Marie 22, CHeboygan 16
Menasha, Wis. 34, (at) Kingsford 0 
(at) Menominee 43, Marinette, Wis. 14
Carney-Nadeau 38, (at) Marion, Wis. 32
(at) TC St. Francis 31, Marquette 17
West Iron County 32, (at) Munising 6
(at) Newberry 2, Wolverine 0, forfeit
(at) Pickford 48, Forest Park 16

Saturday, August 31
Lake Linden-Hubbell 32, (at) Norway 14

Friday, September 6

(at) Gladstone 20, Gaylord 7
North Central 62, (at) Rapid River 6
(at) Manistique 28, Gwinn 8
Calumet 30, (at) Negaunee 6
(at) West Iron County 29, Bark River-Harris 14
Escanaba 41, (at) Petoskey 30
Hancock 27, (at) Gogebic 0
(at) St. Ignace 52, Indian River Inland Lakes 0
Kingsford 35, (at) Shiocton, Wis. 14
L’Anse 39, (at) Houghton 20
(at) Kaukauna, Wis. 31, Menominee 14
Norway 14, (at) Munising 0
Traverse City Central 37, (at) Marquette 28
(at) Iron Mountain 42, Westwood 22
Cedarville 40, (at) North Dickinson 8
Pickford 58, (at) Engadine 18
(at) Forest Park 60, Rudyard 0
(at) Sault Ste. Marie 20, Alpena 14

Saturday, September 7
Superior Central 44, (at) Carney-Nadeau 42
Ishpeming 36, (at) Lake Linden-Hubbell 34
(at) Newberry 32, Stephenson 8
Brimley 62, (at) Ontonagon 6

Friday, September 13
Menominee 42, (at) Gladstone 6
Lake Linden-Hubbell 38, (at) Gwinn 24
(at) West Iton County 22, Manistique 7
(at) Cedarville 54, Carney-Nadeau 6
Calumet 14, (at) Westwood 8
(at) St. Ignace 26, Charleboix 21
(at) L’Anse 28, Gogebic 20
Hortonville, Wis. 57, (at) Kingsford 13
Iron Mountain 39, (at) Houghton 0
Ishpeming 24, (at) Norway 14
Marquette 31, (at) Sault Ste. Marie 0
Negaunee 28, (at) Hancock 19
(at) Escanaba 26, Sault Ste. Marie Korah, (Ontario) 0
(at) Brimley 48, North Dickinson 6
(at) Rudyard 27, Rapid River 26 (OT)
(at) Forest Park 80, Superior Central 40

Saturday, September 14
(at) Bark River-Harris 14, Munising 7
(at) Engadine 66, Stephenson 14
(at) North Central 20, Pickford 14
Newberry 46, (at) Ontonagon 6

Thursday, September 19
North Dickinson 24, (at) Stephenson 20
(at) Menominee 61, Peshtigo, Wis. 6

Friday, September20
Kingsford 20, (at) Gladstone 7
Hancock 27, (at) Gwinn 12
Negaunee 24, (at) Manistique 22
Bark River-Harris 16, (at) Gogebic 14
L’Anse 42, (at) Munising 17
(at) Iron Mountain 39, Norway 0
(at) Sault Ste. Marie 8, Petoskey 7 (OT)
(at) Calumet 14, West Iron County 0
Westwood 38, (at) Ishpeming 0
(at) Rapid River 66, Cedarville 58 (2OT)
(at) Johannesburg-Lewiston 40, St. Ignace 0
(at) Forest Park 58, Newberry 14
North Central 71, (at) Ontonagon 0
(at) Brimley 38, Rudyard 14

Saturday, September 21
Marquette 17, (at) Escanaba 14
Engadine 78, (at) Carney-Nadeau 40
(at) Lake Linden-Hubbell 40, Houghton 0
Pickford 80, (at) Superior Central 26

Thursday, September 26
North Central at North Dickinson

Friday, September 27
Gladstone at Maple City Glen Lake (LIVE on FM-106.3, AM-600)
Rapid River at Newberry (LIVE on FM-107.3)
Gwinn at Houghton (LIVE on FM-94.9)

Manistique at Westwood (LIVE on AM-1490)
Boyne City at Menominee
Calumet at Norway
Escanaba at Kingsford
Iron Mountain at Bark River-Harris
Ishpeming at Negaunee
Lake Linden-Hubbell at L’Anse
Marquette at Petoskey
Munising at Hancock
St. Ignace at Harbor Springs
Cedarville at Brimley
Forest Park at Carney-Nadeau
Rudyard at Pickford
Stephenson at Ontonagon

Saturday, September 28
West Branch Ogemaw Heights at Sault Ste. Marie
Gogebic at West Iron County
Engadine at Superior Central

Thursday, October 3
Escanaba at Menominee

Friday, Oct. 4
Alpena at Marquette
BR-H at Norway
East Jordan at SI
Gwinn at Ishpeming
Houghton at Gogebic
IM at Calumet
Munising at Manistique
Negaunee at L’Anse
SSM at Gladstone
Wausau East at Kingsford
Westwood at Hancock
(8) Brimley at Engadine
(8) Cedarville at Pickford
(8) RR at Ontonagon
(8) SC at Rudyard
 

Saturday, Oct. 5
WIC at LL-H
(8) FP at NC
(8) ND at Newberry

Thursday, Oct. 10
(8) RR at Engadine

Friday, Oct. 11
Calumet at Houghton
Gladstone at Escanaba
Gogebic at Negaunee
Hancock at IM
LL-H at Munising
L’Anse at Westwood
Manistique at BR-H
Menominee at Marquette 
Norway at Gwinn
Red Wing, MN at Kingsford
Rogers City at SSM
SI at IR Inland Lakes
WIC at Ishpeming

(8) ND at FP
(8) Ontonagon at C-N
(8) Pickford at Stephenson
(8) Rudyard at Cedarville

Saturday, Oct. 12
(8) Brimley at SC
(8) Newberry at NC

Thursday, Oct. 17
(8) FP at Stehpenson
(8) Newberry at Brimley

Friday, Oct. 18
Gwinn at WIC
Hancock at Calumet
Houghton at Negaunee
IM at L’Anse
Ishpeming at Munising
Kingsford at Menominee
Ludington at SSM
Marquette at Gladstone
Norway at Manistique
SI at Rogers City
TC Central at Escanaba
Westwood at Gogebic
(8) C-N at NC
(8) Engadine at Rudyard
(8) Ontonagon at ND
(8) RR at Pickford
(8) SC at Cedarville
 

Saturday, Oct. 19
LL-H at BR-H

Thursday, Oct. 24
BR-H at Ishpeming
(8) Stephenson at NC

Friday, Oct. 25
Escanaba at Swartz Creek
Gladstone at Oscoda
Gogebic at IM
Houghton at Hancock
Kingsford at Marquette
L’Anse at Calumet
Menominee vs. Hopkins (at Petoskey)
Munising at Gwinn
Negaunee at Westwood
SSM at Gaylord
WIC at Norway
(8) C-N at ND
(8) Engadine at Cedarville
(8) Newberry at Rudyard
(8) Ontonagon at FP
(8) Pickford at Brimley
(8) SC at RR

Saturday, Oct. 26
Manistique at LL-H

Choose team:
No schedule entries



LIGHTS OUT! Eskymo-Redmen Game Suspended
Friday September 20, 2019
HOMECOMING FUN: Esky Girls Hit The Gridiron
Wednesday September 18, 2019
DEFENSE RULES: Gladstone Slips By Gaylord 20-7
Friday September 6, 2019
2-0 START: Silverstone, Eskymos Beat Northmen
Friday September 6, 2019
SPREADING THE WEALTH: Eskymos Top Alpena
Thursday August 29, 2019
Hansen, Braves Roll Past Saints In Football Opener
Thursday August 29, 2019
FRIENDLY FOOTBALL: Eskymos, Broncos Prepare
Friday August 23, 2019