• Men's College Basketball 1/23: Triton College (Illinois) 98, Bay College 55
  • Men's College Basketball 1/23: Ferris State 67, Northern Michigan 45
  • Women's College Basketball 1/23: Triton College (Illinois) 77, Bay College 53
  • College Hockey 1/23: Michigan Tech 2, Northern Michigan 0
  • Women's College Basketball 1/23: Northern Michigan 77, Ferris State 61
4366 articles
Monday January 25, 2021
Sportswriters Release 2020 All-U.P. Football Teams

The Upper Peninsula Sportswriters and Sportscasters released the 2020 All-U.P. football teams Thursday night. The selections were made by a panel of sportswriters and broadcasters from across the U.P., and was done via telephone and E-Mail because of the pandemic.

The special awards like Team of the Year and Player of the Year will be announced next week.

The Eight-Man All-U.P. teams will be announced Friday night.

2020 All-UP Football Team 11 Player

Dream Team Offense

C: Carter Berger, Menominee, 6-3, 250, Sr.

T: Nathan Lundin, West Iron County, 6-3, 315, Sr.

T: Lucas Tappy, Kingsford, 6-0, 290, Jr.

G: Preston Toutant, Negaunee, 6-0, 260, Sr.

G: Brett Schlenvogt, Escanaba, 6-0, 220, Sr.

QB: Austin Ridl, Marquette, 5-9, 160, Jr.

RB: Caleb Evosevich-Hynes, Iron Mountain, 5-10, 190, Sr.

RB: Nash Hillier, Negaunee, 5-9, 165, Sr.

RB: Dryden Nelson, Calumet, 5-9, 165, Jr.

WR/E: Kam Karp, Marquette, 6-0, 160, Sr.

WR/E: Zach Person, Kingsford, 6-5, 220, Jr.
 

Dream Team Defense

DT: Caleb Burklund, Iron Mountain, 5-10, 210, Sr.

DT: Tye Parker, Marquette, 6-1, 260, Sr.

DT: Kahler Geyer, Escanaba, 5-11, 180, Sr.

DE: Parker Cain, Negaunee, 6-3, 240, Sr.

DE: Xander Zapolnik, Houghton, 6-2, 245, Sr.

LB: Chet Hyrkas, Calumet, 6-1, 185, Sr.

LB: Daylan Lujan, Sault Ste. Marie, 6-0, 221, Sr.

LB: Garrett Mann, Westwood, 6-0, 195, Sr.

DB: Desmond Mullen, Marquette, 5-8, 160, Jr.

DB: Ty Lotterman, Marquette, 6-3, 180, Sr.

DB: Tyler Racicot, Bark River-Harris, 6-2, 170, Sr. 
 

Dream Team Special Teams

K: Diego Przeslakowski, Kingsford, 5-10, 165, Jr.

P: Nathan Thomson, West Iron County, 6-2, 180, Sr.

RS: Desmond Mullen, Marquette, 5-8, 160, Jr.
 

First Team Offense

C: Harrison Hogenmiller, West Iron County, 6-1, 245, Sr.

T: Jack Borree, Houghton, 6-3, 285, Sr.

T: Dominique Ortega, Bark River-Harris, 6-0, 300, Jr.

G: Elliott Johnson, Kingsford, 6-0, 200, Sr.

G: Peter Noblet, Gladstone, 6-0, 225, Sr.

QB: Jakob Davie, Sault Ste. Marie, 5-8, 165, Jr.

RB: Kris Pearce, Sault Ste. Marie, 6-0, 200, Sr.

RB: Aidan Bellisle, Menominee, 6-0, 170, Jr.

RB: Brady Wright, Marquette, 6-0, 190, Sr.

WR/E: Bryant Maki, Escanaba, 6-3, 185, Sr.

WR/E: Cam Ballard, Gladstone, 6-0, 180, Sr.
 

First Team Defense

DT: Lenny Bjorn, Calumet, 6-0, 220, Sr.

DT: Reid Hill, Gwinn, 6-1, 245, Sr.

DT: Cooper Conway, Menominee, 6-4, 255, Jr.

DE: Riley Lamb, Escanaba, Sr.

DE: Jon Carrion, Iron Mountain, 6-0, 175, Sr.

LB: Ryan Polley, Gladstone, 5-8, 150, Sr.

LB: Carter Kreski, Kingsford, 5-10, 200, Sr.

LB: Bryce Pietrantonio, Iron Mountain, 6-2, 205, Sr.

DB: Tyler Lawson, Escanaba, 5-8, 155, Sr.

DB: Nathan Evra, Houghton, 5-8, 165, Sr.

DB: John Robinson, Sault Ste. Marie, 5-10, 170, Jr.
 

First Team Special Teams

K: Cooper Conway, Menominee, 6-4, 255, Jr.

P: Connor Johnson, Marquette, 5-9, 150, Sr.

RS: Kaeden Calcari, Menominee, 5-10, 170, Jr.
 

Honorable mention
John Burke, Sault Ste. Marie, 6-3, 265, Soph.; Jaakob Fyle, Gogebic, 6-3, 280, Sr.; Cameron Ghringhelli, Gwinn; Chris Ricker, Marquette, Jr.; Riggens Stenberg, Bark River-Harris; Alex Kissel, L’Anse, 6-2, 160, Sr.; Joe Romero-Haire, Menominee, 5-10, Sr.;

Paul Sturos, Calumet, 5-10, 160, Jr.; Trevor Lippens, Bark River-Harris, 6-0, 195, Jr.; Lucas Nelson, Negaunee, 6-0, 200, Sr.; Hunter Potier, Gladstone, 6-2, 225, Jr.; Callen Campbell, Sault Ste. Marie, 6-3, 220, Fr.; Steele Jondreau, L’Anse, 5-11, 160, Sr.; Dylon Lippens, Bark River-Harris, 6-0, 270, Sr.; Dean Loukus, Calumet, 5-11, 180, Sr.;

Eli Luokkala, Negaunee, 6-5, 220, Sr.; Collin Arnt, Escanaba; Nolan LaVarnway, Kingsford, 6-0, 170, Sr.; Jon Spegel, Menominee, 6-3, 225, Sr.; Chase Carlson, Norway, 6-1, 185, Jr.; Ted Halonen, Houghton, 6-0, 180, Sr.; Gage Larson, West Iron County, 5-6, 185, Sr.; Carl Peterson, Gwinn; Ryan Randall, Escanaba; Trevor Shepeck, Menominee; Carter Zawacki, Bark River-Harris, 6-0, 195, Sr.; Ben Rumpf, Kingsford, Sr.; Joey Dumais, Iron Mountain, 6-2, 160, Sr.

 

Choose team:
No schedule entries



LET US PLAY!! Broncos, Jets Rally To Save Season
Friday August 28, 2020