News ticker

2801 articles
Friday September 22, 2017
LITTLE LEAGUE TOURNAMENT SCORES/SCHEDULES
DISTRICT TEN LITTLE LEAGUE SCOREBOARD
The following are the latest scores and schedules for District Ten's All-Star teams. You can report missing or incorrect scores by emailing jack600@att.net.

MINOR SOFTBALL STATE TOURNAMENT (age 9-10)
At Belleville-Van Buren Twp., Michigan

Saturday, July 29

D10 Gladstone 18, D4 Holly 0
D12 Evart 18, D2 Kalamazoo Parchment 0
D6 Lac St. Clair 9, D1 Clare 2
D16 Tecumseh 12, D3 Dexter 2
D15 Vicksburg 6, D13 Cheboygan 1
D8 West Branch 17, D14 Bay County 7
D7 Marine City 21, Host Van Buren 0
D9 Grandville 15, D5 Taylor North-Central 1

Sunday, July 30
D10 Gladstone 14, D2 Kalamazoo Parchment 1
D12 Evart 12, D4 Holly 2
D6 Lac St. Clair 2, D16 Tecumseh 0
D3 Dexter 7, D1 Clare 6
D15 Vicksburg 12, D8 West Branch 0
D14 Bay County 12, D13 Cheboygan 11
D7 Marine City 13, D5 Taylor North-Central 0
D9 Grandville 10, Host Van Buren 0

Monday, July 31
D10 Gladstone 5, D12 Evart 0
D6 Lac St. Clair 11, D3 Dexter 8
D5 Taylor North-Central 11, Host Van Buren 1
D15 Vicksburg 10, D14 Bay County 3
D7 Marine City2, D9 Grandville 1
D8 West Branch 2, D13 Cheboygan 1
D16 Tecumseh 5, D1 Clare 2

Tuesday, August 1
Quarterfinal: D10 Gladstone 5, D16 Tecumseh 0
Quartertfinal: D7 Marine City 3, D8 West Branch 0
Quarterfinal: D12 Evart 4, D6 Lac St. Clair 3 (8 Innings)
Quarterfinal: D9 Grandville 7, D15 Vicksburg 0

Wednesday, August 2
Semifinal: D7 Marine City 1, D10 Gladstone 0
Semifinal: D9 Grandville 3, D12 Evart 0

Thursday, August 3
Championship: D7 Marine City 2, D9 Grandville 1
MARINE CITY IS MICHIGAN STATE CHAMPIONS



MINOR BASEBALL STATE TOURNAMENT (age 9-10)
At Taylor, Michigan

(Double Elimination Bracket)

Saturday, July 29
D4 Commerce Township 17, D10 Kingsford 7
D2 West Portage 12, D11 Negaunee 1

Sunday, July 30
D10 Kingsford 19, D15 Centreville 0
D5 Taylor North Central 11, D11 Negaunee 1 (Negaunee eliminated)

Monday, July 31
D2 West Portage 11, D10 Kingsford 10 (Kingsford eliminated)

Thursday, August 3
D9 Grand Rapids Northeastern 10, D6 Grosse Pointe Woods/Shores 8
D14 Bay City Northwest 8, D4 Commerce Township 1 (Commerce eliminated)

Friday, August 4
D14 Bay City Northwest 14, D6 Grosse Pointe Woods/Shores 2 (GPWS eliminated)

Saturday, August 5
Championship: D9 Grand Rapids Northeastern 5, vs D14 Bay City Northwest 2
NORTHEASTERN GRAND RAPIDS IS MICHIGAN STATE CHAMPION



10-11 BASEBALL STATE TOURNAMENT (age 10-11)
At Schoolcraft/Vicksburg, Michigan

Thursday, July 27

D10 Norway 11, D5 Taylor Northwest 0 (4 Innings) 
D16 Ash Carleton 6, D13 Petoskey 5
D14 Bay City Southwest 10, D6 Grosse Pointe Woods/Shores 9
D9 Western Grand Rapids 10, D15 Constantine 0

Friday, July 28
D9 Western Grand Rapids 11, D13 Petoskey 0
D14 Bay City Southwest 21, D5 Taylor Northwest 1
D6 Grosse Pointe Woods/Shores 8, D10 Norway 2 (7 Innings)
D16 Ash Carleton 10, D15 Constantine 0

Saturday, July 29
D14 Bay City Southwest 6, D10 Norway 2
D9 Western Grand Rapids 3, D16 Ash Carleton 2
D6 Grosse Pointe Woods/Shores 19, D5 Taylor Northwest 2
D13 Petoskey 12, D15 Constantine 0

Sunday, July 30
Semifinal: D14 Bay City Southwest 9, D16 Ash Carleton 3
Semifinal: D9 Western Grand Rapids 8, D6 Grosse Pointe Woods/Shores 7

Monday, July 31
Championship: D14 Bay City Southwest 10, D9 Western Grand Rapids 9
BAY CITY SOUTHWEST IS MICHIGAN STATE CHAMPION



JUNIOR BASEBALL STATE TOURNAMENT (age 13-14)
At Charlevox, Michigan

Thursday, July 27

D4 South Farmington 6, D10 Iron Mountain-Norway 5
D8 West Branch 9, D16 Blissfield 0
D14 North Saginaw Township 29, D2 South Portage 1
D7 St. Clair 6, D9 Hamilton 4

Friday, July 28
D7 St. Clair 7, D4 South Farmington 3
D2 South Portage 7, D8 West Branch 6
D9 Hamilton 5, D10 Norway-Iron Mountain 4
D14 North Saginaw Township 21, D16 Blissfield 0

Saturday, July 29
D2 South Portage 12, D16 Blissfield 6
D4 South Farmington 10, D9 Hamilton 2
D14 North Saginaw Township 16, D8 West Branch 1
D10 Norway-Iron Mountain 16, D7 St. Clair 6

Sunday, July 30
Semifinal: D14 North Saginaw Twp. 8, D4 South Farmington 0
Semifinal: D7 St. Clair 12, D2 South Portage 2
Championship: D14 North Saginaw Township 13, St. Clair 0
N. SAGINAW TWP TO CENTRAL REGIONAL IN FORT WAYNE, IND.



MAJOR BASEBALL (age 11-12) STATE TOURNAMENT
Hosted By District Ten, Gladstone Little League


Friday, July 21
D7 St. Clair 10, D13 Petoskey 8
D2 West Portage 3, D1 Union Township 2
D11 Portage Lake 4, White Lake 0
D4 Birmingham 3, D14 Bay City Northwest 2
D10 Kingsford 10, D15 Centreville 0
D16 Clinton 7, D8 West Branch 6
D3 Dexter 8, D5 Taylor North-Central 0
D6 Grosse Pointe Woods/Shores 6, D9 Rockford 3

Saturday, July 22
D14 Bay City Northwest 10, D11 Portage Lake 2
D4 Birmingham 5, D12 White Lake 4
D10 Kingsford 2, D13 Petoskey 1
D7 St. Clair 15, D15 Centreville 0
D8 West Branch 6, D5 Taylor North-Central 2
D3 Dexter 12, D16 Clinton 2
D9 Rockford 13, D2 West Portage 2
D6 Grosse Pointe Woods/Shores 15, D1 Union Township 0

Sunday, July 23
D3 Dexter 9, D8 West Branch 1
D5 Taylor North-Central 4, D16 Clinton 1
D9 Rockford 14, D1 Union Township 4
D6 Grosse Pointe Woods/Shores 12, D2 West Portage 2
D7 St. Clair 7, D10 Kingsford 1
D14 Bay City Northwest 12, D12 White Lake 1
D4 Birmingham 17, D11 Portage Lake 7
D13 Petoskey vs D15 Centreville

Monday, July 24
Quarterfinal: D14 Bay City Northwest 7, D7 St. Clair 6
Quarterfinal: D3 Dexter 8, D9 Rockford 4
Quarterfinal: D10 Kingsford 6, D4 Brimingham 1
Quarterfinal: D6 Grosse Pointe Woods/Shores 11, D5 Taylor North-Central 1

Tuesday, July 25
Semifinal: D3 Dexter 10, D14 Bay City Northwest 6
Semifinal: D6 Grosse Pointe Woods/Shores 17, D10 Kingsford 0

Wednesday, July 26
Championship: D6 Grosse Pointe Woods/Shores 10, D3 Dexter 0
GROSSE POINTE WOODS TO GREAT LAKES REGIONAL IN WESTFIELD, IN



MAJOR SOFTBALL STATE TOURNAMENT (age 11-12)
At St. Clair, Michigan

Friday, July 14---Pool A

Escanaba 9, Grandville 6 (7 Innings)
Milan 26, White Lake 2

Saturday, July 15---Pool A
Escanaba 19, White Lake 5
Grandville 14, Milan 0

Sunday, July 16---Pool A
Escanaba 8, Milan 2
Grandville 17, White Lake 0

Monday, July 17
Quarterfinal: St. Clair 9, Escanaba 4
Quarterfinal: West Branch 4, Grandville 3
Quarterfinal: Bay County 22, Parchment 1
Quarterfinal: Lac Ste. Clair 3, Bullock Creek 2
Semifinal: Bay County 10, St. Clair 4
Semifinal: Lac St. Clair 3, West Branch 2

Tuesday, July 18
Championship: Bay County 7, Lac St. Clair 2
BAY COUNTY TO CENTRAL REGIONAL in INDIANAPOLIS



JUNIOR SOFTBALL STATE TOURNAMENT (age 13-14)
At Vicksburg, Michigan

Friday, July 14
Kingsford 12, Cheboygan 1

Saturday, July 15
Kingsford 15, Byron Township 5
Kingsford 20, Taylor North-Central 10

Sunday, July 16
Semifinal: Vicksburg 9, Kingsford 8
Championship: Marysville 8, Vicksburg 0
MARYSVILLE TO CENTRAL REGIONAL IN SOUTH HOLLAND, ILL



10-11 BASEBALL DISTRICT TOURNAMENT
Saturday, July 15 at Norway Marion Park

Norway 14, Kingsford 0

Sunday, July 16 at Escanaba Dickson
Norway 7, Escanaba 6

Monday, July 17 at Escanaba Dickson
Escanaba 15, Kingsford 3 (Kingsford eliminated)

Wednesday, July 19 at Escanaba Dickson
Championship: Norway 4, Escanaba 3 (8 Innings)

NORWAY TO STATE FINALS IN SCHOOLCRAFT, MI



MAJOR SOFTBALL DISTRICT (age 11-12)
Thursday, July 6 at Escanaba Lemmerand

Escanaba 9, Norway 0

Friday, July 7 at Escanaba Lemmerand
Escanaba 20, Kingsford 1

Saturday, July 8 at Norway Marion Park
Norway 14, Kingsford 4 (Kingsford eliminated)

Sunday, July 9 at Escanaba Lemmerand
Championship: Escanaba 13, Norway 0
ESCANABA TO STATE FINALS IN ST. CLAIR, MI



JUNIOR BASEBALL SECTIONAL (age 13-14)
IRON MOUNTAIN-NORWAY IS DISTRICT CHAMPION

Sat 7/15---Iron Mountain-Norway 20, Negaunee-Ishpeming-Gwinn 1
Sun 7/16---Iron Mountain-Norway 14, Negaunee-Ishpeming-Gwinn 5
IRON MTN-NORWAY ADVANCES TO STATE FINALS IN CHARLEVOIX


MAJOR BASEBALL DISTRICT (age 11-12)
Friday, July 7 at Norway

Kingsford 15, Norway 1

Friday, July 7 at Gladstone
Gladstone 16, Escanaba 5
Munising 14, Tri-County 13

Saturday, July 8 at Norway
Kingsford 11, Iron Mountain North 9 (7 Inn)

Saturday, July 8 at Gladstone
Munising 6, Gladstone 1
Tri-County 7, Escanaba 4 (Escanaba eliminated)

Sunday, July 9 at Gladstone
Norway 13, Gladstone 9 (Gladstone eliminated)

Monday, July 10 at Gladstone
Iron Mountain North 11, Tri-County 1 (Tri-County eliminated)
Kingsford 23, Munising 5

Wednesday, July 12 at Gladstone
Norway 9, Iron Mountain North 5 (IM North Eliminated)

Thursday, July 13 at Gladstone
Norway 11, Munising 10 (Munising eliminated)

Friday, July 14 at Gladstone
Championship: Kingsford 11, Norway 1 (5 Innings)
KINGSFORD TO STATE FINALS IN GLADSTONE



MINOR SOFTBALL DISTRICT (age 9-10)
Thursday, July 13 at Escanaba Lemmerand

Escanaba 7,  Gladstone 2
Kingsford 8, Norway 7

Friday, July 14 at Escanaba Lemmerand
Gladstone 10, Norway 0 (Norway eliminated)
Escanaba 9, Kingsford 0

Saturday, July 15 at Escanaba Lemmerand
Gladstone 7, Kingsford 0 (Kingsford eliminated)

Sunday, July 16 at Escanaba Lemmerand
Gladstone 2, Escanaba 1 (7 Innings)

Monday, July 17 at Escanaba Lemmerand
Championship: Gladstone 8, Escanaba 4
GLADSTONE TO STATE FINALS IN BELLEVILLE



MINOR BASEBALL AREA TOURNAMENTS (age 9-10)
Friday, July 14 at NorwayMarion Park

Kingsford 15, Norway 11

Friday, July 14 at Escanaba Dickson Field
Escanaba 10, Gladstone 6
Tri-County 18, Munising 2

Saturday, July 15 at Escanaba Dickson Field
Escanaba 15, Tri-County 5 (Escanaba advances to district finals)
Gladstone 24, Munising 12 (Munising eliminated)

Saturday, July 15 at Norway Marion Park
Kingsford 4, Iron Mountain North 3

Sunday, July 16 at Norway Marion Park
Norway 13, Iron Mountain North 4 (IM North eliminated)

Sunday, July 16 at Escanaba Dickson Field
Gladstone 17, Tri-County 7 (Tri-County eliminated)


MINOR BASEBALL DISTRICT FINALS (age 9-10)
Monday, July 17 at Norway Marion Park

Norway 16, Gladstone 2 (5 Innings), Gladstone eliminated
Kingsford 20, Escanaba 2

Tuesday, July 18 at Norway Marion Park
Norway 9, Escanaba 8 (Escanaba eliminated)

Wednesday, July 19 at Norway Marion Park
Championship: Kingsford 17, Norway 10
KINGSFORD TO STATE FINALS AT TAYLOR, MI

Choose team:
No schedule entries



Grosse Pointe Boys Close LL World Series With Win
Monday August 21, 2017
Grosse Pointe Major Boys Headed To World Series
Saturday August 12, 2017
END OF THE LINE: Gladstone Girls Eliminated 1-0
Wednesday August 2, 2017
Pepin No-Hitter Sends Gladstone Girls Into Final 4
Tuesday August 1, 2017
Gladstone 9-10 Girls Wrap Up Pool Play Undefeated
Monday July 31, 2017
Kingsford Boys Suffer Heartbreaking Tourney Loss
Monday July 31, 2017
Gladstone Girls Advance To State Quarterfinal, 14-1
Sunday July 30, 2017
Norway 11s End Tournament Run With Close Losses
Saturday July 29, 2017
Norway 11's Smack Taylor In State Tournament 11-0
Thursday July 27, 2017
TOTAL DOMINATION: Grosse Pointe LL Wins Title
Wednesday July 26, 2017
Grosse Pointe's Big Bats Overwhelm Kingsford, 17-0
Tuesday July 25, 2017
BOMBS AWAY! Homers Power Kingsford Into Semi
Monday July 24, 2017
Little League State Tournament Wraps Up Pool Play
Sunday July 23, 2017
EXTRA INNINGS: Norway 11 Boys Win District, 4-3
Wednesday July 19, 2017
Escanaba, Norway 10-11 Boys Stopped By Darkness
Tuesday July 18, 2017
Escanaba Major Girls Eliminated In State Quarters
Monday July 17, 2017
COMEBACK COMPLETE: Gladstone Wins District
Monday July 17, 2017
Escanaba Major Girls Finish Pool Play Undefeated
Sunday July 16, 2017
Gladstone Girls, Norway Boys Earn Dramatic Wins
Sunday July 16, 2017
Escanaba Major Girls Win Second Straight At States
Saturday July 15, 2017
ONE UP, ONE DOWN!! Esky Girls Beat Grandville
Friday July 14, 2017
Little League Roundup: District Tourneys Continue
Friday July 14, 2017
Nebel, Norrington Praised For Little League Service
Thursday July 13, 2017
Escanaba Girls Ready For State Tourney Challenge
Thursday July 13, 2017
JUMP FOR JOY: Norway 12's Outlast Iron Mtn, 9-5
Wednesday July 12, 2017
Iron Mountain North 12's Eliminate Tri-County, 11-1
Monday July 10, 2017
Kingsford Boys Shake Off Sluggish Start; Win 23-5
Monday July 10, 2017
'MAJOR' COMEBACK! Norway 12's Stun Gladstone
Sunday July 9, 2017
Escanaba 11-12 Girls Roll To District Championship
Sunday July 9, 2017
ALGER COUNTY SWEEP: Major Boys Teams Win
Saturday July 8, 2017
Gladstone, Munising Boys Open Districts With Wins
Friday July 7, 2017
Escanaba Girls Open Tournament With 9-0 Victory
Thursday July 6, 2017
WILD FINISH: Iron Mountain 10's Outlast Norway
Tuesday June 27, 2017