• College Softball 3/13: Bay College 9, Chesapeake (Maryland) 1
  • College Baseball 3/13: Bay College 3, Northwestern Minnesota 0
4153 articles
Friday June 5, 2020
'19 High School Football All-UP Teams Announced

The Upper Peninsula Sportswriters and Sportscasters Association has released the 2019 U.P. High School Football Teams.

2019 All U.P. Football Team
 

Offensive Player of the Year

Large School: Keagan Monroe, Menominee

Small School: Marcus Johnson, Iron Mountain

8-player: Noah Gorzinski, North Central
 

Defensive Player of the Year

Large School: Alex Studebaker, Calumet

Small School: Ben Pruett, Ishpeming

8-player: Jimmy Storey, Pickford
 

Team of the Year

Class AB: Marquette

Class C Iron Mountain

Class D/Division 8: Ishpeming

8-player: North Central
 

Coach of the Year

Large School: Scott Syrjala, Westwood; Eric Mason, Marquette

Small School: Robin Martilla, Iron Mountain

8-player: Leo Gorzinski, North Central

Mitchell Snyder Lineman of the Year

Jacob Kugler, Ishpeming
 

11-player

Dream Team
 

Offense

Center: Gio Colavecchi, Iron Mountain, 6-1, 265, Sr.

Guard: Owen Morton, Ishpeming, 5-9, 230, Sr.

Guard: Dakota Hawkes, West Iron County, 6-1, 235, Sr.

Tackle: Nick D’Autremont, Sault Ste. Marie, 6-2, 265, Sr.

Tackle: Garrett Johnson, Escanaba, 6-2, 220, Sr.

Quarterback: Marcus Johnson, Iron Mountain, 5-10, 170, Sr.

Running back: Keagan Monroe, Menominee, 6-3, 195, Sr.

Running back: Taylor Dellangelo, Westwood, 5-9, 165, Sr.

Running back: Schyler Andersen, Manistique, 6-1, 220, Sr.

End: Chad Pohlman, Westwood, 5-11, 150, Sr.

End: Bryant Maki, Escanaba, 6-3, 185, Jr.
 

Defense

Tackle: Alex Studebaker, Calumet, 6-1, 220, Sr.

Tackle: Ty Kauppinen, Ishpeming, 6-4, 265, Sr.

Tackle: Dylan Oudeans, Menominee, 5-10, 220, sr.

Tackle: Eli Loukkala, Westwood, 6-2, 215, Jr.

End: Jacob Kugler, Ishpeming, 6-2, 260, Sr.

End: Dayton Miron, Escanaba, 5-9, 170, Sr.

Linebacker: Caleb Evosevich-Hynes, Iron Mountain, 5-10, 180, Jr.

Linebacker: Erik Anderson, Westwood, 5-11, 185, Sr.

Linebacker: Kyle Krutina, Escanaba, 5-8, 175, Sr.

Back: Nick Djerf, Calumet, 5-7, 155, Sr.

Back: Tyler Lawson, Escanaba, 5-9, 160, Jr.

Back: Jason Waterman, Negaunee, 6-1, 175, Sr.
 

Special Teams

Kicker: Drew Wyble, Marquette, 6-0, 170, Sr.

Punter: Schler Andersen, Manistique, 6-2, 220, Sr.

Return specialist: Nick Djerf, Calumet, 5-7, 155, Sr.
 

Large Schools

Offense

Center: Carter Berger, Menominee, 6-2, 230, Jr.

Guard: Brett Schlenvogt, Escanaba, 6-0, 195, Jr.

Guard: Nick Rennie, Menominee, 5-10, 195, Sr.

Tackle: Jacob Burch, Escanaba, 5-10, 200, Sr.

Tackle: Matt Edington, Sault Ste. Marie, 6-4, 305, Sr.

Quarterback: Ethan Silverstone, Escanaba, 5-10, 175, Sr.

Running back: Josh Bruntjens, Escanaba, 5-10, 170, Sr.

Running back: Jayden Gariepy, Calumet, 5-9, 210, Sr.

Running back: Cole Hansen, Gladstone, 5-9, 170, Sr.

End: Collin Hicks, Marquette, 6-2, 175, Sr.

End: Dean Loukus, Calumet, 5-9, 165, Jr.
 

Defense

Tackle: Ed Cardew, Kingsford, 6-0, 265, Sr.

Tackle: Davin Marshall, Negaunee, 5-10, 220, Sr.

Tackle: Hunter Potier, Gladstone, 6-2, 210, Soph.

End: Kahler Geyer, Escanaba, 6-0, 185, Jr.

End: Trevor Torola, Calumet, 6-2, 185 Sr.

Linebacker: Leo Helppi, Negaunee, 6-1, 210, Sr.

Linebacker: Garrett Mann, Westwood, 6-1, 190, Jr.

Linebacker: Ryan Polley, Gladstone, 5-9, 165, Jr.

Back: Grant LaMarche, Escanaba, 6-6, 210, Sr.

Back: John Thomson, Marquette, 6-0, 180, Sr.

Back: Caden Alworden, Gladstone, 5-9, 160, Sr.

Special Teams

Kicker: Erik Salminen, Negaunee, 5-10, 185, Sr.

Punter: Kris Pearce, Sault Ste. Marie, 6-0, 200, Jr.

Return specialist: Tyler Lawson, Escanaba, 5-9, 160, Jr.
 

Small Schools

Offense

Center: Ethan Sigala, Ishpeming, 5-9, 225, Sr.

Guard: Jaden DeMink, L’Anse, 5-7, 200, Sr.

Guard: Nick Opolka, Iron Mountain, 5-9, 185, Sr.

Tackle: Reid Marshall, St. Ignace, 6-0, 250, Sr.

Tackle: Josh Suhonen, Lake Linden-Hubbell, 6-0, 298, Sr.

Quarterback: Carter Crouch, Lake Linden-Hubbell, 5-9, 170, Sr.

Running back: John Corkin, Ishpeming, 5-11, 175, Sr.

Running back: Caleb Gregoire, Lake Linden-Hubbell, 6-0, 170, Sr.

Running back: Nathan Thomson, West Iron County, 6-2, 175, Jr.

End: Collin Hicks, Marquette, 6-2, 175, Sr.

End: Dean Loukus, Calumet, 5-9, 165, Jr.
 

Defense

Tackle: Caleb Burklund, Iron Mountain, 5-9, 190, Jr. 

Tackle: Mason Matson, St. Ignace, 5-10, 210, Sr.

Tackle: Isaac Codere, Lake Linden-Hubbell, 5-9, 165, Jr.

End: Jacob DuMais, Iron Mountain, 6-4, 180, Sr.

End: Brayden Nelson, West Iron County, 6-2, 220, Sr.

Linebacker: Ben Pruett, Ishpeming, 5-10, 180, Sr.

Linebacker: Noah Thomson, West Iron County, 5-11, 200, Sr.

Linebacker: Jesse Hill, Lake Linden-Hubbell, 5-8, 180, Sr.

Back: Caleb Brown, St. Ignace, 6-1, 195, Sr.

Back: Jonah Dowd, L’Anse, 6-0, 165, Sr.

Back: Josh Huotari, Munising, 5-11, 160, Sr.
 

Special Teams

Kicker: Nathan Paulitch, Norway, 6-1, 170, Sr.

Punter: Josh Huotari, Munising, 6-0, 175, Sr.

Return specialist: Schafaar Evans, Gwinn, 5-10, 165, Soph.
 

Special mention

Matthew Paavo, Westwood; Logan Chaudier, Negaunee; Michael Boussineau, Westwood; Austin Ridl, Marquette; Caleb Anderson, Gwinn; Bryce Pietrantonio, Iron Mountain; Garrett Rickley, St. Ignace; Alex Munson, Negaunee; Riley Lamb, Escanaba; Jackson Vidlund, Westwood; Jarett Soblaskey, St. Igance; Carter Kreski, Kingsford; Daylan Lujan, Sault Ste. Marie; Otto Swanson, Ishpeming; John Boucher, Menominee.
 

Honorable mention

Zach Wood, Kingsford; Austin Kleiman, Bark River-Harris; Tony Feira, Iron Mountain; Nathan Lundin, West Iron County; Scott Loukus, Calumet; Trey Bociek, West Iron County; Nick Javurek, Bark River-Harris; Austin Salani, Hancock; Caleb Klein, Lake Linden-Hubbell; Caden Bigger, Menominee; Kameron Karp, Marquette; Will Lyons, Lake Linden-Hubbell; Colin Visintainer, Iron Mountain; Isaac Johnson, Marquette; Ryan Randall, Escanaba; Wil Twardzik, Calumet; Ian Schwalbach, Gladstone.
 

8-player

Dream Team

Offense

Center/Line: Evan Hedtke, Forest Park, 6-1, 225, Sr.

Center/Line: Isaiah May, Pickford, 6-1, 220, Sr.

Quarterback: Noah Gorzinski, North Central, 6-1, 170, Sr.

Running back: Mason Harris, Brimley, 5-10, 180, Jr.

Running back: Brett Laford, Carney-Nadeau, 6-1, 165, Sr.

End: Tyler Sundling, Rapid River, Sr.

End: Stephen LaMothe, Pickford, 5-8, 170, Sr.

Utility: Hunter Dennis, Engadine, 6-0, 170, Sr.
 

Defense

Tackle: Austin Kronemeyer, Brimley, 6-1, 315, Sr.

Tackle: Tommy Peltoma, Forest Park, 6-1, 205, Sr.

End: Noah Gilner, Forest Park, 5-7, 185, Sr.

End: Luke Gorzinski, North Central, 5-9, 168, Fresh

Linebacker/defensive back: Grant Fountain, Cedarville, 5-10, 195, Sr.

Linebacker/defensive back: Jimmy Storey, Pickford, 6-0, 195, Sr.

Linebacker/defensive back: Gabe Scarlassara, Forest Park, 6-0, 180, jr.

Linebacker/defensive back: Leo Gorzinski Jr. NC, 5-9, 165, Sr 

 

Special Teams

Kicker: Evan Hedtke, Forest Park, 6-1, 225, Sr.

Punter: Austin Troop, Newberry, 5-11, 150, Sr.

Return specialist: Brett Laford, Carney-Nadeau, 6-1, 165, Sr.
 

First Team

Offense

Center/line: Blaine Burnaby, Pickford, 6-3, 245, Sr.

Center/line: Blake Friisvall, Rudyard, 6-0, 180, Sr.

Quarterback: Trey Paquin, Cedarville, 5-10, 165, Sr.

Running back: Kyle Gould, Engadine, 5-8, 155, Sr.

Running back: Cole Timblin, North Central, 5-10, 175, Sr.

End: Zach Englund, Superior Central, 5-10, 135, Sr.

End: Cameron Schultz, North Dickinson, 5-10, Sr.

Utility: Thomas Bohn, Cedarville, 5-9, 170, Sr.
 

Defense

Tackle: Ivan Oswald, Newberry, 5-9, 190, Jr.

Tackle: Tim Bendick, Forest Park, 6-1, 210, Soph.

End: Tommy Showers, Forest Park, 6-0, 200, Jr.

End: Parker Dausey, Rapid River, 6-3, 215, Jr.

Linebacker/defensive back: Brandon Thao, North Dickinson, 5-7, 160, Sr.

Linebacker/defensive back: Isaac Brown, Pickford, 5-8, 160, Sr.

Linebacker/defensive back: Logan Depew, Newberry, 6-0, 140, Jr.

Linebacker/defensive back: Ian McArthur, Engadine, 6-2, 170, Sr.
 

Special teams

Kicker: Andrew Legault, Engadine, 5-9, 165, Sr.

Punter: Evan Hedtke, Forest Park, 6-1, 225, Sr.

Return specialist: Mason Harris, Brimley, 5-10, 180, Jr.
 

Special mention

Hunter Dupont, Carney-Nadeau; Max Baumler, Carney-Nadeau.

Honorable mention

Lane Nehring, North Central.


Choose team:
No schedule entries



Gladstone Braves Football Season Ends With Loss
Friday October 25, 2019
Stephenson Eagles Cancel Another Football Game
Wednesday October 16, 2019
NO DOUBT ABOUT IT: Eskymos Roll Past Braves
Friday October 11, 2019
HAPPY HOMECOMING: Gladstone Tops Soo, 20-8
Friday October 4, 2019
GNC WINNER: Eskymos Rally Without QB, Coach
Thursday October 3, 2019
Holy Name Catholic School To Honor Lehouillier
Wednesday October 2, 2019
BOUNCING BACK: Eskymos Dominate Kingsford
Friday September 27, 2019
LIGHTS OUT! Eskymo-Redmen Game Suspended
Friday September 20, 2019
HOMECOMING FUN: Esky Girls Hit The Gridiron
Wednesday September 18, 2019
DEFENSE RULES: Gladstone Slips By Gaylord 20-7
Friday September 6, 2019
2-0 START: Silverstone, Eskymos Beat Northmen
Friday September 6, 2019
SPREADING THE WEALTH: Eskymos Top Alpena
Thursday August 29, 2019
Hansen, Braves Roll Past Saints In Football Opener
Thursday August 29, 2019
FRIENDLY FOOTBALL: Eskymos, Broncos Prepare
Friday August 23, 2019